PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » 150 lat lampy naftowej


150 lat lampy naftowej

2003-10-31


150 lat lampy naftowej

W tym roku mija 150 rocznica zapalenia pierwszej lampy naftowej. Z tej okazji Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zorganizowała popularnonaukową wystawę poświęconą dziełu Ignacego Łukasiewicza. Oprócz informacji biograficznych o Ignacym Łukasiewiczu, można też zapoznać się z historią polskiego przemysłu naftowego. Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca grudnia 2003 roku.

Twórca pierwszej lampy naftowej, Ignacy Łukasiewicz, urodził się w 1822 roku w Zadusznikach koło Mielca. Studia chemiczne zaczął w Krakowie, ukończył w Wiedniu w 1852 roku. We Lwowie pracował w aptece "Pod Złotą Gwiazdą" Piotra Mikolascha i tam wspólnie z Janem Zehem otrzymali po raz pierwszy naftę w procesie destylacji ropy naftowej.

Prototyp lampy Ignacy Łukasiewicz skonstruował razem z Adamem Bratkowskim. Niestety lampa ta nie zachowała się do czasów obecnych. Po raz pierwszy naftówka zapłonęła w oknie apteki w marcu 1853 roku. W cztery miesiące później 31 lipca użyto oświetlenia naftowego podczas operacji w Szpitalu Pijarów we Lwowie. Dzień ten uznano za początek polskiego przemysłu naftowego. Za swoje zasługi dla ludzkości wynalazca otrzymał w 1873 roku z rąk papieża Piusa IX order św. Grzegorza. Zmarł 7 stycznia 1882 roku na ostre zapalenie płuc. Został pochowany w Zręcinie k. Krosna.

Na wystawie w bibliotece AGH zgromadzono pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu, mapy działek naftowych (jedna z lat 80-tych XIX w., druga z 1917 roku), okolicznościowe medale, monety, znaczki związane z postacią i działalnością Łukasiewicza. Ekspozycja przedstawia również krótki zarys historii oświetlenia (od łuczywa po lampę halogenową). Organizatorom wystawy udało się wypożyczyć oryginalne lampy naftowe, które nadają wystawie niepowtarzalny nastrój.

źródło: Polska.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl