PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » 20. rocznica „Konwencji o prawach dziecka”


20. rocznica „Konwencji o prawach dziecka”

2009-10-27


20. rocznica „Konwencji o prawach dziecka”

20 listopada mija dwudziesta rocznica uchwalenia „Konwencji o prawach dziecka”. To Polska przestawiła Komisji Praw Człowieka ONZ pierwszy projekt tego dokumentu.

„Konwencja o prawach dziecka” to międzynarodowy dokument przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Obowiązuje on w niemal wszystkich państwach świata (z wyjątkiem m.in. USA), a zawarte są w nim prawa najmłodszych obywateli.

„Konwencja” przypomina m.in. o tym, że nawet najmłodszy człowiek jest istotą ludzką i jako taka wymaga poszanowania swojej tożsamości, godności i prywatności. Dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki, którą zapewnić ma mu rodzina. Państwo ma wspierać rodzinę (ale nie wyręczać ją w jej funkcjach) zapewniając również ochronę prawną swoim młodym obywatelom. A wszystkie dzieci są równe wobec prawa bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość, itd.

Polska ratyfikowała „Konwencję o prawach dziecka” 7 lipca 1991 roku - jednak z kilkoma zastrzeżeniami. Wbrew tekstowi konwencji, w naszym kraju dziecko adoptowane nie ma prawa poznać danych swoich rodziców naturalnych. Wiek, w którym istnieje możliwość powołania młodego człowieka do służby wojskowej jest w Polsce regulowany osobnymi przepisami. Podpisując konwencję strona polska zastrzegła również, że prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania oraz wyrażania własnych poglądów przez dziecko jest obwarowane poszanowaniem władzy rodzicielskiej i musi być zgodne z polskimi zwyczajami i tradycjami dotyczącymi miejsca dziecka w rodzinie i poza rodziną.

Z okazji 20. rocznicy uchwalenia „Konwencji o prawach dziecka” w dniach 8-9 października, w Genewie, odbyło się spotkanie pod hasłem „Szacunek, rozwój i dialog”.  W zjeździe zorganizowanym przez Biuro Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka uczestniczył Krzysztof Stanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

W swoim wystąpieniu wiceminister przedstawił osiągnięcia Polski w zakresie ochrony i promocji praw dziecka. Wymienił najważniejsze przepisy i programy, służące przeciwdziałaniu dyskryminacji i przemocy wobec dzieci, dbałości o ich rozwój i umożliwiające im osiąganie jak najlepszych rezultatów w nauczaniu. Zaznaczył, że w naszym kraju funkcjonuje Rzecznik Praw Dziecka i rzecznicy uczniów oraz przypomniał, że co roku w Sejmie RP odbywa się sesja parlamentu dziecięcego.

„Konwencja o prawach dziecka” (tekst ustawy) 

Źródło: Wikipedia, strona MEN

MW

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl