PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » 500 lat od śmierci Kolumba


500 lat od śmierci Kolumba

2006-05-19


500 lat od śmierci Kolumba

Mija pół tysiąclecia od śmierci jednego z największych podróżników i odkrywców świata – Krzysztofa Kolumba. Odkrywca Ameryki zmarł 20 maja 1506 roku.

Krzysztof Kolumb (Cristoforo Colombo, Cristóbal Colón, 1451–1506) był pochodzącym z Genui podróżnikiem włoskim na służbie hiszpańskiej. Przekonany o możliwości znalezienia krótszej drogi morskiej do Indii w kierunku zachodnim stawał na czele czterech wypraw morskich.

Podczas pierwszej eskapady (1492–1493) odkrył Morze Sargassowe, a 12 października 1492 r. wylądował na wyspie Guanahani na Bahamach, którą nazwał San Salvador (dziś jest to umowna data odkrycia Ameryki).

Druga wyprawa (1493–1496) przyniosła odkrycie m.in. Dominikany, Puerto Rico i Jamajki. Podczas trzeciej (1498–1500) dotarł do stałego lądu Ameryki Południowej (w pobliżu delty Orinoko), zaś podczas ostatniej (1502–1504) opłynął wschodnie wybrzeża Ameryki Środkowej.

Został mianowany Wielkim Admirałem, ale wskutek intryg pozbawiono go uzyskanych tytułów i godności. Zmarł w zapomnieniu, do końca będąc przekonany, że w swoich podróżach dopłynął do Indii.

Jego nazwisko stało się symbolem wielkich odkryć, nie tylko geograficznych. Podróże Kolumba oraz rozpowszechniane w całej Europie relacje z nich zapoczątkowały trwały proces europejskiej kolonizacji obu Ameryk oraz wiele istotnych i nieodwracalnych zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych, kulturalnych i przyrodniczych po obu stronach Atlantyku.

Z dzisiejszego punktu widzenia zmiany te mogą wydawać się często kontrowersyjne i po części tragiczne, na przykład wyniszczenie setek tubylczych ludów zachodniej półkuli i gwałtowny upadek kilku zaawansowanych cywilizacji prekolumbijskich.

Głęboki, trwały i globalny charakter tych zmian, które zapoczątkowane pionierskimi wyprawami Kolumba doprowadziły do integracji Starego i Nowego Świata, nadały jego podróżom, odkryciom i relacjom nie tylko przełomowy charakter, ale i wielowymiarowe znaczenie symboliczne.

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl