PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » 60. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau


60. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

2005-01-28


60. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

27 grudnia 2005 roku w Polsce uroczyście obchodzona była 60. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Rozkaz utworzenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w kwietniu 1940 roku wydał Heinrich Himmler. Hitlerowcy więzili w Auschwitz co najmniej 1,1 mln Żydów, 150 tys. Polaków, 23 tys. Romów, kilkanaście tys. jeńców rosyjskich i 25 tys. osób z innych krajów. W sumie w Oświęcimiu wymordowanych zostało ponad milion europejskich Żydów, ponad połowa więzionych Polaków, 90 procent Romów i prawie wszyscy jeńcy rosyjscy.

60. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau obchodzona była z niezwykłym rozmachem. Na uroczystości przybyli przedstawiciele z ponad 40 państw, w tym prezydent Izraela Mosze Kacaw, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Niemiec Horst Köhler, minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer, kardynał Jean-Marie Lustiger, arcybiskup Paryża (reprezentant Watykanu), prezydent Francji Jacques Chirac, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Dick Cheney. W Oświęcimiu pojawiło się również około dwóch tysięcy byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych - wielu z nich ubranych było w pasiaste chusty i obozowe numery.

Uroczystości obchodów 60. rocznnicy wyzwolenia Auschwitz rozpoczęły już 26 grudnia.

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie w czasie wojny znajdował się jeden z podobozów KL Auschwitz, modlono się w sześciu językach za ofiary ostatniej wojny i o pokój na świecie. (Do kościoła Franciszkanów przyjechali byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau, duchowni wielu wyznań, dyplomaci oraz goście z Polski, Niemiec, Izraela, Francji, Ukrainy).

Odmówiono też kilkudziesięciominutową wieczorną modlitwę (tzw. tefili) za ofiary Holokaustu w synagodze Remuh, na krakowskim Kazimierzu. Prowadził ją naczelny rabin Izraela Yona Metzger, naczelny rabin Izraela Szlomo Amar oraz rabin Warszawy Meir Stambler. Podczas modlitwy rabini odmówili kadysz - modlitwę za zmarłych. Z synagogi zgromadzeni przeszli na cmentarz, gdzie modlili się przy grobie żydowskiego pisarza i filozofa - Mojżesza Isserlesa.

27 grudnia w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbyło się międzynarodowe forum "Let My People Live" - "Pozwólcie żyć mojemu narodowi", które zainaugurowało międzynarodowy program edukacji o Holokauście.

Główne obchody 60. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auzchwitz-Birkenau odbyły się na terenie byłego obozu zagłady Birkenau, przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, w pobliżu rampy kolejowej, na której hitlerowcy dokonywali selekcji więźniów.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:30 od dźwięku lokomotywy - takiej samej, jak te, które przywoziły do obozu transporty więźniów. W imieniu byłych więźniów Auschwitz-Birkenau głos zabrali: Władysław Bartoszewski (więzień nr 4427), francuska Żydówka Simone Veil (więźniarka nr 78651) oraz w imieniu społeczności romskiej, Romani Rose. Następnie podpisali oni Kartę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście.

W ramach uroczystości nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk odczytał posłanie Jana Pawła II, następnie głos zabrali prezydenci Polski, Rosji i Izraela.

Uroczystość główną zakończył sygnał na rogu baranim (szofar), odegrany przez kantora Symche Kellera. (W szofar Żydzi dmą podczas wyjątkowych okazji).

Po oficjalnym zakończeniu na terenie obozu nastąpiły modły ekumeniczne za ofiary Auschwitz w językach hebrajskim, łacińskim i polskim. Następnie uczestnicy uroczystości zapalili znicze przy Pomniku Pamięci Narodów.

Więcej informacji: http://www.um.oswiecim.pl/rocznica/

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl