PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » „No, pokaż się, żubrze...”


„No, pokaż się, żubrze...”

2006-01-27


„No, pokaż się, żubrze...”

Jedna czwarta światowej populacji żubrów żyje w Polsce. A jest to liczba niemała, bo mamy w naszym kraju aż ośmiuset przedstawicieli żubrzego gatunku. Z czego połowa to mieszkańcy Puszczy Białowieskiej. To najwięcej od ponad 70 lat!

Na razie jeszcze trwa liczenie zwierząt, dokładna ich liczba znana będzie pod koniec stycznia.

W 1921 roku w Puszczy Białowieskiej kłusownicy zabili ostatniego polskiego żubra. Wszystkim wydawało się, że to już koniec tego gatunku w naszym kraju. Tym bardziej, że po I wojnie światowej w całej Europie ocalały jedynie trzy okazy żyjące na wolności - w znajdującej się wtedy po niemieckiej stronie Pszczynie. Jednak okazało się, że to właśnie one dały początek stadu, które teraz króluje w puszczy.

"Prastara puszcza wyjątkowo sprzyja prokreacji tych zwierząt - mówi Jerzy Dackiewicz z ośrodka hodowli żubrów w Białowieży. - Doszło do tego, że zrobiła się stanowczo za mała jak na taką ilość żubrów. Na tym obszarze jest miejsce dla ok. 250 okazów. Tyle może się swobodnie wypasać i rozmnażać. Dlatego opiekunowie szukają żubrom nowych miejsc żerowania - w mniejszych stadach w kraju lub za granicą albo u prywatnych hodowców".

Popularności żubrów z Białowieży nie dziwi się prof. Andrzej Elżanowski z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. "To chyba największy na świecie sukces przywrócenia do życia gatunku zagrożonego całkowitym wyginięciem, i to jeszcze w najstarszym europejskim parku narodowym" - mówi.

Teraz już chyba nie będziemy musieli – za Brzechwą – błagalnym tonem prosić: „No, pokaż się, żubrze. Zróbże minę uprzejmą...”, bowiem spotkanie z tym zwierzęciem stało się bardziej prawdopodobne niż dawniej.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl
http://serwisy.gazeta.pl/metro/0,0.html

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl