PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » 9 maja – Dzień Europy


9 maja – Dzień Europy

2006-05-09


9 maja – Dzień Europy

Robert Schuman przedstawił swoją propozycję utworzenia zorganizowanej Europy 9 maja 1950 r. Uważał, że tylko jeśli połączymy swoje siły i interesy, mamy szansę na szybki rozwój gospodarczy i pokój. Propozycję tę, znaną jako Deklaracja Schumana", uważa się za początek tworzenia obecnej Unii Europejskiej, a dzień 9 maja stał się jednym z europejskich symboli – Dniem Europy.

Niewielu ludzi w Europie pamięta o tym, co wydarzyło się 9 maja i jakie ważne jest to dla nas dzisiaj. Zaglądając do kalendarza, spotykamy się z informacją, że 9 maja to Dzień Europy. Tylko co to dla nas znaczy?

Unia Europejska powstała po to, aby każdy z nas czuł się swobodnie w swoim wspólnym "europejskim domu", zachowując przy tym charakterystyczne dla siebie wartości, własne obyczaje i język. Warto więc choć na chwilę powrócić do tamtego dnia, 9 maja 1950 r., kiedy to Robert Schuman przedstawił swoją wizję wspólnej Europy.

Tego właśnie dnia w Paryżu, w atmosferze ogarniającej całą Europę związanej z groźbą trzeciej wojny światowej, minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do połączenia produkcji węgla i stali jako "pierwszą konkretną podstawę Federacji Europejskiej". Tekst deklaracji dostępny jest TUTAJ.

Zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym – sektorem, który wówczas stanowił podstawę potęgi militarnej. Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w straszliwym konflikcie, który pozostawił po sobie poczucie materialnego i moralnego spustoszenia.

Jak widać, 9 maja 1950 r. to dzień, kiedy wszystko się zaczęło. Nic więc dziwnego, że podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.

Europa jako taka istniała od wieków, jednak to, co ją łączyło, było słabsze niż to, co dzieliło. Wielkie konflikty zbrojne, rywalizacja gospodarcza, kłócące się wzajemnie cele i wizje przyszłości poszczególnych krajów europejskich prowadziły do chaosu.

Taka Europa, gdzie dominowały jedne grupy nad innymi, była słaba na zewnątrz. Chęć polepszenia bytu własnego narodu nie mogła przynieść trwałych efektów, gdyż silne kraje nieustannie dążyły do wzmocnienia swojej pozycji w Europie kosztem innych, a narody podbite miały tylko jedno dążenie: odzyskać wolność. Nie było zgody ani wizji wspólnej przyszłości, która wpłynęłaby na polepszenie warunków życia we wszystkich europejskich krajach.

Unia Europejska była krokiem ku osiągnięciu kompromisu i określeniu wspólnych celów. Oczywiście integracja Europy to proces długotrwały i bardzo trudny dla nas wszystkich. Można nawet powiedzieć, że proces, który rozpoczął się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, jest ciągle w fazie początkowej.

Jednak dzisiaj świadomość wspólnych interesów, zarówno polityków, jak i zwykłych obywateli, jest większa. Inne są również ambicje: zbudować taką Europę, w której szanowane są wolność i tożsamość wszystkich tworzących ją narodów. Jedynie dzięki takiemu zjednoczeniu Europa może pokierować swoim losem i odgrywać pozytywną rolę na świecie.

Fundamentalne wartości dzisiejszej Unii Europejskiej to pokój i solidarność.

Dzisiaj dzień 9 maja stał się europejskim symbolem (Dniem Europy), który wraz z flagą, hymnem, mottem [“Zjednoczona w różnorodności”] i wspólną walutą (euro) stanowi o politycznej tożsamości Unii Europejskiej. Dzień ten jest okazją do wszelkiego rodzaju imprez i uroczystości, które będą przybliżać nam dzisiejszą Europę. To dobry pretekst, aby spotkać się i porozmawiać o tym, czym dla nas jest UE, aby wzajemnie się poznawać. Zbliżanie narodów wchodzących w skład Unii, to jedyny sposób, abyśmy mogli czuć się w UE jak w naszym wspólnym „europejskim domu”.

9 maja to również kluczowa data w trwającym od 21 marca projekcie Spring Day in Europe 2006 (Dzień Wiosny w Europie 2006). Tego dnia wszystkie inicjatywy wchodzące w skład projektu zostaną zakończone.

Dlatego też zachęcamy wszystkich, aby wzięli udział w organizowanych 9 maja imprezach czy festynach. Warto zrobić krok do przodu, aby samemu odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące naszej przyszłości w UE. I aby poczuć, że Dzień Europy 9 maja to również nasze święto.

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl