PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Bitwa pod Grunwaldem


Bitwa pod Grunwaldem

2006-07-14


Bitwa pod Grunwaldem

Jutro mija 596 lat od bitwy pod Grunwaldem. Zapisała się ona w naszej historii jako jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw nad Krzyżakami. Datę tego wydarzenia znają chyba wszyscy Polacy.

Dzień 15 lipca 1410 r. zapowiadał się chmurnie, wietrznie i deszczowo. O świcie armia królewska podążyła w dalszą drogę po wrogim kraju, a około godziny 8.00 natknęła się na wojska krzyżackie. W tym czasie siły zakonne zajęte były poszukiwaniami wrogiej armii pustoszącej kraj. Wielki mistrz usiłował za wszelką cenę nie dopuścić wojsk króla Władysława w pobliże swojej stolicy.

15 lipca armia połączonych sił polsko-litewskich dowodzona przez króla Władysława Jagiełłę stanęła naprzeciw wojsk Zakonu Krzyżackiego. Klęska poniesiona przez Krzyżaków wstrząsnęła ich państwem, ale go nie zniszczyła. Upadł jednak mit o niemożności pokonania rycerzy zakonnych, a sama bitwa była potem wykorzystywana w celach propagandowych przez obie strony.

Wbrew obowiązującym opiniom (o „zakutych w stal" krzyżakach) nie było dużej różnicy w uzbrojeniu między siłami króla Władysława a przeciwnikiem. W siłach krzyżackich, obok wojsk zaciężnych i tzw. gości, służyli również liczni polscy rycerze z Pomorza i ziemi chełmińskiej.

Wygląd wojsk krzyżackich musiał być daleki od literackich opisów przedstawiających ich jako stalowych jeźdźców w białych płaszczach z czarnym krzyżem, skoro polski król uznał za niezbędne wprowadzenie dodatkowego znaku rozpoznawczego w postaci słomianego powrósła.

Nie można też w żaden sposób potwierdzić teorii o tzw. wilczych dołach, ponieważ na ich przygotowanie z pewnością nie było czasu. Nie wspominają o nich również żadne źródła, a pierwsza wzmianka pojawia się dopiero w XVI-wiecznym dokumencie, tzw. Kronice Bychowca.

Jednym z najbardziej znanych epizodów związanych z bitwą pod Grunwaldem jest wydarzenie, które poprzedzało starcie, a mianowicie przyjazd krzyżackich heroldów z dwoma nagimi mieczami. Było to nic innego jak wyzwanie do walki, symbol znany w średniowiecznej Europie.

Zapraszamy do obejrzenia animacji, która dokładnie, krok po kroku pokaże, w jaki sposób przebiegała bitwa. Kliknij TUTAJ.

Wielka inscenizacja bitwy

Jak co roku w rocznicę bitwy na polach Grunwaldu odbywa się spektakularna inscenizacja walki obu armii. Impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu. Skupia ona miłośników odtwarzania historii i jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla miłośników starych dziejów.

Celem Dni Grunwaldu jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego.

Od 1998 roku na polach pod Grunwaldem spotyka się ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Gościli już tam przedstawiciele z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych.

Podczas inscenizacji na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy, aby wziąć udział w największym plenerowym pokazie bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju. A wszystko to dzieje się na oczach 70 tys. widzów.

W 2010 roku przypada sześćsetna rocznica tej największej zwycięskiej batalii polskiego oręża. Organizatorzy już zapowiadają, że wtedy będzie to jedna z największych imprez tego typu na terenie Europy.

Zapraszamy na stronę: http://www.grunwald1410.pl/



Oprac. Ernest Kacperski

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl