PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Bulla Bolesława Krzywoustego odkryta!


Bulla Bolesława Krzywoustego odkryta!

2005-11-24


Bulla Bolesława Krzywoustego odkryta!

W poznańskim Ostrowie Tumskim archeolodzy znaleźli ołowianą bullę Bolesława Krzywoustego. Jest to jedno z najważniejszych odkryć ostatnich czasów, daje nam bowiem nowy, nieznany dotąd obraz sprawowania władzy w średniowieczu.

Ołowianą bullą był opatrzony jakiś ważny, nie wiadomo już jednak jaki, dokument. Jednak najistotniejsze jest to, że znalezisko jest znakomicie zachowane – w całości, z niewielkimi ubytkami spowodowanymi korozją.

Na awersie bulli wyraźnie widać napis zaczynający się krzyżem inicjalnym: DUX BOLEZLAVS.

Bulla, co prawda jest niewielka, ale jej znaczenie dla nauki ogromne. To jedyna w całości zachowana tak wczesna bulla książęca w Polsce.

Na awersie widnieje stojąca postać księcia trzymającego w prawej ręce włócznię świętego Maurycego z chorągwią, w lewej – prawdopodobnie niewielką tarczę. Na rewersie natomiast przedstawiono św. Wojciecha, który stoi na jakimś wyniesieniu. W lewej ręce trzyma pastorał, w prawej – księgę. 

"Nogi się pode mną ugięły, kiedy wyciągnąłem ją z ziemi" - powiedział Mateusz Sikora, student archeologii i historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który w wykopie przy kościele NMP znalazł bullę. "Choć podejrzewałem, co to może być, nie mogłem uwierzyć, natychmiast więc pobiegłem do pani profesor” – opowiadał.

Prof. Hanna Kocka-Krenz, kierująca badaniami na poznańskim Ostrowie Tumskim, wyjaśnia: "Ta bulla to absolutny rarytas, unikat zmieniający nasze spojrzenie na średniowiecze. Jeszcze niedawno nie wiedzieliśmy, że polscy władcy mieli prawo do używania pieczęci metalowych. Bulle w łacińskim kręgu kulturowym zarezerwowane były dla papieża, cesarza niemieckiego, królów i biskupów. Tymczasem okazuje się, że również polski książę takową się posługiwał. A to świadczy o jego wyjątkowej pozycji" - podkreśliła profesor. 

"Po kwerendach źródłowych i konsultacjach z profesorem Stanisławem Suchodolskim z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest to bulla Bolesława Krzywoustego, choć jeszcze nie wiemy, z jakiego okresu jego panowania – to uściślą szczegółowe badania" - dodała prof. Kocka-Krenz.

Bulla została znaleziona w północnej części palatium Mieszka I, w miejscu, gdzie latem archeolodzy odsłonili niewielkie pomieszczenie, w którym prawdopodobnie był skarbczyk. Owo palatium użytkowane było od czasów Mieszka do XIII wieku, czyli do przeniesienia siedziby władcy do zamku na obecnym Wzgórzu Przemysła.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Jeśli interesuje cię historia, a szczególnie dzieje Polski za czasów Bolesława Krzywoustego, zajrzyj TUTAJ!

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl