PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » CKE: nie ma błędu


CKE: nie ma błędu

2008-05-13


CKE: nie ma błędu

Centralna Komisja Egzaminacyjna w specjalnym komunikacie zapewnia, że w redakcji tematu maturalnego dotyczącego „Lalki" nie ma błędu. Chodzi o fragment dotyczący marzenia sennego Izabeli Łęckiej, który w arkuszu egzaminacyjnym opisany był jako sen.

CKE się broni przed zarzutami części polonistów, którzy oskarżają instytucje o błąd.

- Temat maturalny, redagowany w odniesieniu do konkretnego tekstu, wynika z interpretacji tegoż tekstu, dokonanej przez uznanych historyków literatury, bo taka interpretacja dominuje w podręcznikach, z których młodzież się uczy - pisze CKE. I powołuje się na wstęp do Lalki wydanej przez Bibliotekę Narodową. Tam Józef Bachórz pisze: „Uporczywy nawrót sennego koszmaru, męczącego pannę Izabelę któregoś wiosennego wieczoru (rozdział VI tomu I), wiąże się z jej narastającymi za dnia strapieniami (niepewność zaproszenia do kwesty, tarapaty finansowe ojca, perspektywa zastawienia serwisu) i nagłym odkryciem osaczającej ją potęgi Wokulskiego. Wprawia ją to w popłoch, trwogę i gniew. Ale dla opisania treści jej dziwnego ni to snu, ni to widzenia inkrustuje Prus w narrację realistyczną rodzaj poszarpanego monologu wewnętrznego, którego styl odwołuje się do języka romantycznej ekspresji poetyckiej, języka metafory i symbolu."


- Opinia ta odnosi się do fragmentu zacytowanego w arkuszu egzaminacyjnym - podkreśla CKE. I dodaje, że na temat snu w powieściach Prusa pisali tacy historycy literatury, jak: Szweykowski, Markiewicz, Tomkowski, Borkowska, ostatnio profesor Pułka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Także Olga Tokarczuk pisze o tym w tomie Lalka i perła.


Źródło: Głos Nauczycielski

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl