PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Cichy zabójca czyha w co dziesiątej szkole


Cichy zabójca czyha w co dziesiątej szkole

2008-01-11


Cichy zabójca czyha w co dziesiątej szkole

Szkoły i przedszkola wybudowane kilkadziesiąt lat temu to tykająca bomba zegarowa. Właśnie w nich zachowało się najwięcej rakotwórczego azbestu. W sumie w polskich budynkach wciąż jest 15,5 milionów ton tego niebezpiecznego materiału.

Właśnie dzieci są szczególnie narażone na kontakt z azbestem. Substancja ukryta jest w co dziesiątej polskiej szkole budowanej w latach 60., 70. i 80. Kilkaset tysięcy uczniów siedząc codziennie na lekcjach wdycha drobiny śmiercionośnego minerału. Niewykluczone, że za 20-30 lat niektórzy z nich będą mieli kłopoty z płucami - straszy dziennik "Polska".

To cichy i powolny zabójca. "Niewidzialne gołym okiem włókna azbestowe odkładają się w płucach od najmłodszych lat. Potem, po wielu latach, ludzie zapadną na raka płuc" - przestrzega prof. Neonila Szeszenia-Dąbrowska, kierownik powołanego dwa lata temu przez Ministerstwo Gospodarki Ośrodka Referencyjnego Badań i Oceny Ryzyka Zdrowotnego Związanego z Azbestem.

Co roku z powodu wnikania włókien azbestu do płuc umiera nawet do kilku tysięcy ludzi. Tracą życie z powodu nowotworów, azbestozy i międzybłonniaka opłucnej.

Kiedy w latach 60. władza rzuciła hasło "tysiąc szkół na tysiąclecie państwa", nikt nie pomyślał, że ten budowlany zryw będzie się odbijał czkawką następnym pokoleniom. Budynki masowo pokrywano zawierającym azbest eternitem; azbestu używano też do ocieplania ścian. W szkołach tych do dziś prowadzone są lekcje. Po 40-50 latach eternitowe płyty zaczęły kruszeć. Uwalniają rakotwórczy pył, który wdychają dzieci.

Jedną ze szkół mających problem z azbestem, jest podstawówka nr 22 w Rybniku. Dyrekcja placówki planuje właśnie remont. "Czekamy na wakacje, bo nie można tego robić w ciągu roku szkolnego" - wyjaśnia dyrektor szkoły Marek Lipiński. "Azbest jest szczególnie groźny, gdy się go rusza. Dzieci wiedzą o tym, dlatego nie rzucają piłką o ściany" - dodaje.

Źródło: Dziennik

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl