PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Co pohukuje nocną porą?


Co pohukuje nocną porą?

2007-03-19


Co pohukuje nocną porą?

Sowy są grupą ptaków nadal nieznaną i tajemniczą. I niestety do dzisiaj często tępioną ze względu na zła sławę, jaką dały jej legendy i zabobony. W całym kraju ruszył właśnie projekt „Aktywnej ochrony sów w Polsce", który ma na celu obronę tych ptaków. W projekcie mogą wziąć udział dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół.

Projekt ten finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Fundację PZU. Na terenie wszystkich województw w Polsce (głównie na terenach wiejskich) realizowane są warsztaty dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, nauczycieli (oraz szkolenia dla leśników, pracowników parków narodowych i krajobrazowych).

Głównym celem kampanii jest stworzenie nowego wizerunku sowy jako pożytecznego i ciekawego elementu przyrody. Organizatorzy programu chcą podnieść nie tylko osobistą odpowiedzialność za te chronione i pożyteczne ptaki, ale i zachęcić do ich aktywnej ochrony.

Prowadzone w ramach projektu warsztaty omawiają wszystkie lęgowe gatunki sów występujących w Polsce, ich cechy rozpoznawcze, cechy przystosowawcze do drapieżnego, nocnego trybu życia, ich pożyteczną rolę w środowisku, zagrożenia, jakim podlegają oraz sposoby ich ochrony.

Na spotkaniach uczniowie mogą się dowiedzieć, że jedną z głównych przyczyn spadku liczebności sów w Polsce jest zmiana ich warunków siedliskowych. Ponadto dużym problemem jest degradacja lasów, intensywna gospodarka leśna i przede wszystkim wyrąb starych drzewostanów, martwych i żywych drzew dziuplastych, gdyż w ten sposób zmniejsza się liczba schronień dla sów, ich miejsc lęgowych i spiżarni. Na spadek populacji sów terenów rolniczych takich jak pójdźka i płomykówka ma również intensyfikacja i chemizacja rolnictwa, a także zmiana architektury wiejskiej.

Spotkania organizowane w ramach akcji "Aktywnej ochrony sów w Polsce" pomogą również uświadomić młodzieży powody naszej niechęci do sów - te negatywne uczucia często biorą się stąd, że głosy tych ptaków nie brzmią tak mile dla ucha jak śpiew słowika, czy skowronka. Są to często pohukiwania, piski i kłapanie przypominające chrapanie człowieka czy kwilenie dziecka. Ludzie nie lubią sąsiedztwa sów i ich nocnych odgłosów, często więc niszczą rozwieszane przez ornitologów budki lęgowe. Człowiek tępi sowy, ogranicza ich miejsca bytowania w swoim sąsiedztwie, nierzadko nieświadomie, ze względu na brak wiedzy o pożytecznym oddziaływaniu tej grupy ptaków na otoczenie. Tymczasem sowy są naszym sprzymierzeńcem w walce z szkodnikami upraw takimi jak norniki, myszy, a także szczury, które są podstawowym pokarmem tych ptaków.

W ramach projektu "Aktywnej ochrony sów w Polsce" stworzono Klub "Przyjaciel Sowy", który stanowić będzie otwarte forum dla osób zainteresowanych problematyką ochrony sów w Polsce. Oferta przystąpienia do klubu zostanie skierowana m.in. do szkół i przedszkoli. Do klubu będzie mógł przystąpić każdy bez potrzeby wnoszenia wpisowego, czy też konieczności wykonywania konkretnych działań ochronnych. Działalność klubu będzie polegała na dostarczaniu jego członkom informacji o sowach m.in. poprzez wydawanie elektronicznego biuletynu, stronę WWW i organizowanie warsztatów oraz konkursów. 

W ramach projektu przewidziano również atrakcje dla dzieci. Dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych zorganizowane zostały konkursy. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie http://www.sowy.eco.pl/strona/konkurs.php lub pod numerem telefonu (0-12) 631 57 31.

Wszystkich zainteresowanych projektem "Aktywnej ochrony sów w Polsce" serdecznie zapraszamy na stronę internetową http://www.sowy.eco.pl/.

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl