PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Co warto wiedzieć o nowej maturze?


Co warto wiedzieć o nowej maturze?

2004-06-25


Co warto wiedzieć o nowej maturze?

Przedstawiamy założenia nowego egzaminu maturalnego, który obowiązywać będzie od roku szkolnego 2004/2005.

Egzamin składać będzie się z dwóch części - ustnej i pisemnej. W obu częściach przewidziano i przedmioty obowiązkowe, i przedmioty dodatkowe. Egzamin zaczyna się od części ustnej.

Przedmioty obowiązkowe części ustnej to język polski, język obcy nowożytny (wybrać można spośród: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski, rosyjski, słowacki, szwedzki, włoski), język obcy nowożytny dla absolwentów klas dwujęzycznych z danym językiem wykładowym (tu wybrać można angielski, francuski, hiszpański, niemiecki), a także język mniejszości narodowej dla uczniów szkół z nauczaniem języka danej mniejszości (białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński). Przedmiotami dodatkowymi w części ustnej może być język obcy nowożytny (inny niż wybrany jako obowiązkowy), a także język grupy etnicznej (w 2005 roku będzie to język kaszubski).

W części pisemnej absolwenci również zmierzą się z egzaminami obowiązkowymi, a także będą mogli wybrać przedmioty dodatkowe. W części pisemnej obowiązkowej wybrać można poziom egzaminu - podstawowy lub rozszerzony, w części dodatkowej egzamin zdaje się na poziomie rozszerzonym. Przedmioty obowiązkowe w części pisemnej: język polski, język obcy nowożytny (ten sam, który został wybrany jako obowiązkowy w części ustnej) oraz język mniejszości narodowej (dla absolwentów szkół z nauczaniem języka danej mniejszości). Ponadto obowiązkowy jest egzamin pisemny z jednego przedmiotu wybranego spośród następujących: biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Absolwent może także zdecydować się na zadawanie kolejnych, już nieobowiązkowych przemiotów (nie mogą to być przedmioty zdawane jako obowiązkowe). Wybrać można jeden, dwa lub trzy przedmioty dodatkowe spośród następujących: biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język grecki klasyczny i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, język obcy nowożytny (ten sam, który został wybrany jako dodatkowy w części ustnej), język grupy etnicznej, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Z egzaminów z języków NIE zwalniają certyfikaty językowe. Z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu zwolnieni być mogą laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych, także wtedy, kiedy przedmiot nie był objęty szkolnym planem nauczania danej szkoły.

Zdający przystępują do egzaminu maturalnego w szkole, którą ukończyli. W sytuacjach szczególnych egzamin może być przeprowadzony w innej placówce, wskazanej przez okręgową komisję egzaminacyjną. Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzają przedmiotowe zespoły egzaminacyjne, w skład takiego zespołu wchodzi przewodniczący - egzaminator okręgowej komisji egzaminacyjnej, co najmniej dwaj nauczyciele danego przedmiotu (przynajmniej jeden powinien być zatrudniony w innej szkole). W części pisemnej w zespole nadzorującym nie mogą zasiadać nauczyciele danego przedmiotu oraz wychowawcy zdających. Część ustna jest oceniana w szkole przez zespół egzaminacyjny, a część pisemna przez egzaminatorów powołanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Wyniki egzaminu wyrażone są w skali procentowej. Aby zdać egzamin należy uzyskać co najmniej 30% punktów (zarówno z części ustnej jak i pisemnej). Niezdanie egzaminu maturalnego w części ustnej nie stanowi przeszkody w zdawaniu egzaminu w części pisemnej.

Nowa matura obowiązywać będzie:

- od sesji wiosennej 2004/2005 dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, dla absolwentów 4-letnich szkół średnich dla młodzieży, którzy ukończyli szkołę w poprzednich latach oraz absolwentów oddziałów dwujęzycznych liceów ogólnokształcących, realizujących w tych szkołach naukę w klasie wstępnej, którzy będą mogli dokonać wyboru pomiędzy egzaminem dojrzałości (starą maturą) a egzaminem maturalnym (nową maturą),

- od sesji zimowej 2005/2006 dla absolwentów 5-letnich szkół średnich dla młodzieży oraz dla absolwentów oddziałów zbiorczych 4-letnich szkół średnich dla młodzieży,

- od sesji zimowej 2006/2007 dla absolwentów trzyletnich techników i szkół równorzędnych dla młodzieży na podbudowie szkoły zasadniczej,

- od sesji wiosennej 2007/2008 dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich dla dorosłych.

Od przyszłego roku na egzaminie wstępnym na studia osoby z nową maturą nie będą zdawać tych przedmiotów, które zdały już na maturze. Każda uczelnia ustali jaki wynik egzaminu stanie się "przepustką" na studia. Wiadomo już jednak, że uczelnie wyższe wprowadzać będą na najpopularniejsze kierunki tzw. testy kompetencyjne.

źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna
opr. km

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl