PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Czy prokurator zajmie się kolegium


Czy prokurator zajmie się kolegium

2008-01-03


Czy prokurator zajmie się kolegium

Państwowej uczelni w Jeleniej Górze grożą procesy. Studenci są oburzeni zlikwidowaniem specjalności w trakcie studiów, pracownik naukowy twierdzi, że padł ofiarą mobbingu

Na efekty doniesienia do prokuratury, które w najbliższych dniach mają złożyć Monika i Łukasz, absolwenci Kolegium Karkonoskiego, czeka ok. 30 studentów. Uważają, że uczelnia ich oszukała. Zastanawiają się nad złożeniem pozwów.

Absolwenci z 2007 roku - jak mówią - rozpoczynali studia licencjackie na polonistyce ze specjalnością komunikacja społeczna i medialna, ale odmówiono im takiego wpisu w dyplomach. Dlatego nie mogli podjąć dziennych magisterskich studiów na Uniwersytecie Wrocławskim. W konsekwencji muszą płacić za naukę - 2,2 tys. zł za semestr. Chcą, by to Kolegium Karkonoskie pokryło koszty. Jednak władze uczelni utrzymują, że komunikacji społecznej i medialnej nie było. - Studenci zawsze byli rekrutowani na filologię polską, nauczycielską - podkreśla prof. Tomasz Winnicki, były rektor, obecnie prorektor kolegium.

- Przedmioty z komunikacji dodano, by uatrakcyjnić kierunek język polski - zapewnia kanclerz Grażyna Malczuk. - Miały na celu wyłącznie poszerzenie warsztatu studentów.

- Warsztat mieli poszerzony w stopniu niebywałym - szydzi dr Marek Graszewicz, jeden z założycieli kolegium, były szef Instytutu Filologii Słowiańskiej i członek zarządu uczelnianej „Solidarności", wyrzucony dyscyplinarnie z pracy.

Blok zajęć z komunikacji obejmował 13 przedmiotów, w sumie 800 godzin. Dowodem na istnienie takiej specjalizacji mają być indeksy. - Na pierwszym roku 80 proc. przedmiotów było związanych z komunikacją społeczną - mówi Łukasz.

Dowód to także dyplomy absolwentów z lat 2005 - 2006, gdzie wpisano im tę specjalność. Graszewicz, który je podpisywał, twierdzi, że istnieje uchwała, na podstawie której została uruchomiona komunikacja społeczna. - Sam ją jako członek Senatu podejmowałem - utrzymuje. Absolwenci próbowali do niej dotrzeć. Odmówiono im jednak dostępu do archiwum.

Podobnie jak Graszewicz z kolegium został dyscyplinarnie wyrzucony dr Dominik Lewiński, teoretyk literatury ze sporym dorobkiem naukowym. Obaj konflikt z władzami szkoły tłumaczą różnicą wizji jej rozwoju, niezgodą na kuriozalny program nauczania, w którym połowa zajęć to wykłady, oraz arogancją kanclerz Malczuk, szefowej powiatowego SLD, wieloletniej radnej i niedoszłej poseł. Obaj pracują dziś w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. W kolegium po reorganizacji zabrakło dla nich i kilku innych naukowców odpowiedniej liczby zajęć. Zanim władze szkoły wręczyły im wypowiedzenia, wszyscy poszli na zwolnienia lekarskie. - Musiano skonsultować ten zamiar z „S", byłem uprzedzony - przyznaje Graszewicz.

We wrześniu ubiegłego roku wezwano go do zdania obowiązków dyrektora instytutu. Był na zwolnieniu, więc tego nie zrobił. Dostał dyscyplinarkę. Podobnie jak dr Lewiński, którego jesienią skierowano na stanowisko pomocnika bibliotekarza. - Zajęcia z teorii literatury, moją specjalność, powierzono teatrologowi - denerwuje się.

Lewiński skierował w listopadzie pozew do sądu pracy. - Zatrudnianie na stanowisku poniżej kwalifikacji to ewidentny mobbing - denerwuje się.Kanclerz Malczuk zauważa, że Graszewicz nie odwoływał się od dyscyplinarki. O finał procesu z dr. Lewińskim jest spokojna, bo naukowiec na nowym stanowisku miał się zająć przejrzeniem księgozbioru z filologii polskiej i wytypowaniem pozycji, którymi należałoby go uzupełnić. A co potem? - Coś by się dla niego znalazło - mówi kanclerz.

AUTOR: Jarosław Kałucki

Źródło: Rzeczpospolita

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl