PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Dajmy im na bony


Dajmy im na bony

2008-04-15


Dajmy im na bony

Wprowadzenie bonu oświatowego nie rozwiąże problemów gmin wiejskich z finansowaniem małych szkół, jeśli pieniądze z budżetu państwa nie będą pokrywać w całości wynagrodzeń nauczycieli, obsługi i bieżącego utrzymania szkół - uważa Związek Gmin Wiejskich RP.

Resort edukacji proponuje wprowadzenie przez samorządy lokalnego bonu oświatowego. Oznacza to, że samorządy miałyby wprowadzić jasny podział pieniędzy na szkoły, w podobny sposób jak robi to obecnie MEN dzieląc pieniądze z budżetu państwa pomiędzy samorządy.

- To propozycja dla samorządów wielkomiejskich i powiatowych, oderwana od realiów wiejskiej oświaty - uważa Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Lubicz.

Zdaniem wiceminister edukacji Krystyny Szumilas, wprowadzenie bonu na poziomie samorządu terytorialnego doprowadzi do wprowadzenia oddolnie standardów edukacyjnych. Jej zdaniem, „bon nie prowadzi do likwidacji małych wiejskich szkół, bo można zastosować mechanizm, który funkcjonuje na poziomie państwa, czyli odpowiednią wagą zwiększyć środki na małe szkoły w małych miejscowościach".

Wójtowie zwracają jednak uwagę, że będzie to możliwe tylko w najbogatszych gminach. - Gminy wiejskie nie mają możliwości zasilenia lokalnego systemu edukacji środkami własnymi - podkreśla Olszewski. - W tej chwili większość pieniędzy z dochodów własnych pochłaniają środki na wynagrodzenia dla nauczycieli, dlatego nie mamy możliwości przeznaczania pieniędzy na inne zadania oświatowe, np, zwiększenie godzin zajęć pozalekcyjnych - dodaje.

Zdaniem Związku Gmin Wiejskich mówiąc o bonie oświatowym trzeba uwzględnić dwa poziomy: bon rządowy i lokalny. - Ten pierwszy naliczany algorytmem podziału części oświatowej subwencji ogólnej musi zawierać koszty kształcenia niezależnie od woli samorządu, a szczególnie pokrywać w całości koszty wynagrodzeń nauczycieli, obsługi i bieżącego utrzymania budynków - czytamy w stanowisku w sprawie oświaty przyjętym przez XXI Zgromadzenie Ogólne ZGWRP.

Dopiero ustalenie wartości bonu rządowego i wystandaryzowanie kosztów oświaty w skali całego kraju pozwoli na ustalenie wartości bonu oświatowego, który będzie sumą bonu rządowego i lokalnego.

amk/ Źródło: Serwis Samorządowy PAP

 

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl