PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Europejski Dzień Języków - 26 września


Europejski Dzień Języków - 26 września

2004-09-20


Europejski Dzień Języków - 26 września

26 września 2004r. po raz kolejny będzie obchodzony w Europie i poza nią Europejski Dzień Języków. Jest to święto językowej różnorodności i uczenia się języków.

Inicjatywa Europejskiego Dnia Języków została zapoczątkowana przez Radę Europy podczas Europejskiego Roku Języków w 2001 roku. Rozwinęła się i zaowocowała tysiącami przedsięwzięć podjętych w całej Europie w następnych latach.

Tematem przewodnim 2004 roku jest świętowanie różnorodności językowej, wielojęzyczność oraz uczenie się języków przez całe życie (Celebrating linguistic diversity, plurilingualism, lifelong language learning). W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Europejskie Centrum Języków Nowożytnych w Grazu wybrało kilka tematów przewodnich:

  • Przez świadomość leksykalną do świadomości kulturowej
  • Międzykulturowość w sercu Europy: język - kultura - tożsamość
  • Języki świata
  • Uczenie się języków jako sposób kształtowania własnego obrazu świata
  • Promowanie wielojęzyczności dialogu akademickiego w Europie

Rada Europy od około 40 lat poświęca wiele uwagi kwestiom językowym, wspierając i promując różnorodność językową w swych krajach członkowskich i zachęcając do wielojęzyczności ich obywateli. Jej programy koordynowane są przez pracujące razem organy: Wydział Polityki Językowej w Strasburgu oraz Europejskie Centrum Języków Nowożytnych w Grazu.

Europejski Dzień Języków trwa cały rok i jest kulminacją serii przedsięwzięć podejmowanych w ciągu całego roku. Zgodnie ze wskazaniami komitetu Ministrów Rady Europy, dopuszcza się pewien stopień elastyczności w organizacji przedsięwzięć, na przykład w sektorze szkolnictwa wyższego. Dlatego przedsięwzięcia mogą odbywać się również w innych terminach w ciągu roku jako część inicjatywy Europejskiego Dnia Języków, używając przy tym jego logo. Szczegóły takich działań powinny jednak zostać opublikowane 26 września, aby wyraźnie wskazać, że są one częścią programu Europejskiego Dnia Języków. Organizatorzy proszeni są o zarejestrowanie ich w internetowej bazie danych Rady Europy http://www.ecml.at/edl/Default.asp?l=E oraz poinformowanie Departamentu Współpracy Międzynarodowej MENiS o realizowanym przedsięwzięciu (adres kontaktowy: Anna.Kozdoj@menis.gov.pl ).

Europejski Dzień Języków 2003 to ponad 600 wydarzeń zorganizowanych w 40 krajach. Podjęto bardzo dużo różnorodnych przedsięwzięć w całej Europie, wykorzystując wiele oryginalnych pomysłów. Świadczy to o tym, że Europejski Dzień Języków nie jest po prostu jak każdy inny dzień, i że obywatele Europy wykazują zaangażowanie i chęć poszerzania wiedzy w tym zakresie.

Jak organizować Europejski Dzień Języków?

Europejski Dzień Języków można obchodzić w szkołach, miejscach pracy czy w innych instytucjach, przy pomocy inicjatyw angażujących zarówno młodych, jak i starszych. Dotyczy on wszystkich języków, wyuczonych w dzieciństwie czy w późniejszym wieku, języków europejskich i pozaeuropejskich, bez względu na to, czy są to języki oficjalne, regionalne czy migowe.

Rada Europy nie wydaje dyrektyw - kraje członkowskie, władze lokalne i regionalne, samorządy, stowarzyszenia, placówki edukacyjne oraz oczywiście indywidualne osoby mają swobodę działania w organizowaniu przedsięwzięć, jakimi są zainteresowani.

Aby ułatwić przepływ informacji pomiędzy Radą Europy a różnymi krajami i organizacjami pozarządowymi ustanowiono w poszczególnych krajach "narodowe przekaźniki". Kilkanaście międzynarodowych instytucji i organizacji pozarządowych również mianowało osoby kontaktowe będące w łączności z Radą Europy. Lista osób kontaktowych została umieszczona na stronie internetowej Rady Europy.

O planowanej inicjatywie w Polsce trzeba poinformować:

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
Departament Współpracy Międzynarodowej
ul. Szucha 25, 00-918 Warszawa
Anna.Kozdoj@menis.gov.pl

Inne adresy
Language Policy Division - DG IV - Council of Europe
Wydział Polityki Językowej Rady Europy
F - 67075 Strasbourg Cedex, Francja
Tel. + 33 388 41 20 00 / 26 25
Fax + 33388 41 27 88 / 27 06
Decs-lang@coe.int
www.coe.int/lang

European Centre for Modern Languages - Centrum Języków Nowożytnych
Nikolaiplatz 4; A-8020 Graz; Austria
Tel.: + 43 316 323554
Fax: + 43 316 323554-4
communication@ecml.at
www.ecml.at

źródło: MENiS

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl