PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Historyczny miks kwietniowy


Historyczny miks kwietniowy

2006-04-04


Historyczny miks kwietniowy

Popularne przysłowie brzmi: „Kwiecień-plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Proponujemy kwietniowy przeplataniec dat historycznych – z zakresu polityki, literatury i wydarzeń społecznych. Warto wiedzieć więcej.

1 kwietnia 1548 – zmarł Zygmunt I Stary, król Polski i wielki książę litewski. W dziejach Polski zapisał się bardzo pozytywnie jako monarcha rozumny i wyważony. Umocnił pozycję Polski w rywalizacji z Habsburgami, doprowadził również do sekularyzacji, czyli zeświecczenia pruskiej linii zakonu krzyżackiego. Jego druga żona, Bona Sforza, wprowadziła w Polsce szereg zmian prawnych, a także kulinarnych. Za rządów Zygmunta, nazywanego Starym od czasu koronacji jego syna Zygmunta Augusta w 1530 r., zmienił się też wygląd Wawelu, a do Polski wielką falą napłynęły myśli i sztuka humanizmu. Dwór krakowski był wówczas jednym z centrów dyplomacji europejskiej.

Przeczytaj też o Zygmuncie I Starym w poczcie królów i książąt polskich.

2 kwietnia 2005 – zmarł Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II, dla wielu najważniejszy Polak w historii. Przeczytaj materiał o naszym wielkim rodaku. Kliknij TUTAJ.

3 kwietnia 1849 – zmarł Juliusz Słowacki, polski poeta romantyczny. Zapraszamy do serwisu poświęconego wieszczowi. Kliknij TUTAJ.

6 kwietnia 1990 – Sejm przywrócił święto 3 Maja.

7 kwietnia 1969 – symboliczna data zapoczątkowania funkcjonowania Internetu.

9 kwietnia 1821 – urodził się Charles Baudelaire, poeta francuski. Jego poezja, w szczególności najgłośniejszy tom „Kwiaty zła”, wywarła wielki wpływ na symbolistów polskich w okresie modernizmu.

10 kwietnia 1912 – największy na świecie statek pasażerski Titanic wypłynął w swój dziewiczy rejs.

14 kwietnia 966 – chrzest Mieszka I w Wielką Sobotę. Przyjęcie przez Polskę chrześcijaństwa w 966 r. było rezultatem dalekowzrocznej polityki prowadzonej przez polskiego władcę Mieszka I. Książę wprowadzał w ten sposób swoje państwo w śródziemnomorski krąg cywilizacyjny i przynajmniej częściowo pozbawiał potencjalnych najeźdźców pretekstu nawracania pogan. Chrzest Polski wprowadzał wspólną, jedną religię, która jednoczyła kraj również ideologicznie. Do dziś nie wiadomo, gdzie odbyła się uroczystość chrztu. Mogło to nastąpić w Poznaniu lub w Gnieźnie, ale możliwe też, że w Ratyzbonie. Zapraszamy do odwiedzenia pocztu królów i książąt polskich i zapoznania się z informacjami o Mieszku I. Kliknij TUTAJ.

15 kwietnia 1912 – zatonął Titanic, na Atlantyku w trakcie swej pierwszej podróży z Southampton do Nowego Jorku doszło do zderzenia z górą lodową.

18 kwietnia 1025 – koronacja Bolesława Chrobrego w Gnieźnie na pierwszego króla Polski. Podczas zjazdu gnieźnieńskiego w marcu 1000 r. wiele wskazywało na to, że droga Bolesława Chrobrego do korony będzie dość krótka. Po śmierci cesarza Ottona III doszło jednak między Polską a Niemcami do wielu konfliktów militarnych zakończonych w 1018 r. pokojem w Budziszynie. Dopiero 18 kwietnia 1025 r. okoliczności umożliwiły koronację Bolesława. Król zmarł kilka miesięcy później, a jego następcą został Mieszko II. TUTAJ przeczytasz więcej na temat władcy.

21 kwietnia 753 p.n.e. – założenie Rzymu przez Romulusa.

23 kwietnia 1616 – zmarł William Szekspir, dramaturg angielski, poeta, dramatopisarz i aktor. W latach 1590–1610 przebywał w Londynie, gdzie działał jako aktor i pisarz związany m.in. ze znanym londyńskim teatrem The Globe. Szekspir był autorem licznych wierszy, zasłynął jednak głównie jako autor 37 sztuk – tragedii, komedii i dramatów historycznych, które po latach weszły do kanonu teatru światowego. Najsłynniejsze dzieła Szekspira to m.in. „Sen nocy letniej” (1595), „Jak wam się podoba” (1599–1600), „Romeo i Julia” (1595), „Hamlet” (1601), „Otello” (1604), „Król Lear” (1606) i „Makbet” (1606), a także wydany w 1609 r. cykl 154 sonetów będących arcydziełami liryki. Szekspir korzystał w swojej twórczości z dorobku autorów starożytnych i średniowiecznych, łączył też rzeczywistość z fantastyką, tragizm z komizmem, a sztukę plebejską z dworską. Był niezrównanym mistrzem w przedstawianiu charakterów i psychologicznych konsekwencji ludzkich czynów. Dramaty Szekspira pozostawały przez pewien czas w zapomnieniu, ponownie odkryto je dopiero w okresie romantyzmu. Od tej pory są uważane za arcydzieła literatury światowej.

26 kwietnia 1986 – wybuch elektrowni atomowej w Czarnobylu (Ukraina). Rankiem 26 kwietnia 1986 r. w elektrowni nuklearnej w Czarnobylu na Ukrainie w wyniku niedbałego nadzoru technicznego doszło do awarii, która spowodowała skażenie dużych obszarów Europy Wschodniej i Północnej, głównie zaś wschodniej Białorusi. Władze ZSRR przez dwa dni nie podawały żadnych informacji o wypadku, utajniły też dane dotyczące zasięgu i strat spowodowanych napromieniowaniem otoczenia elektrowni. Spóźniona akcja ratunkowa sprawiła, że zginęły dziesiątki osób, a tysiące uległo niebezpiecznemu napromieniowaniu. Katastrofa odegrała ogromną rolę w obaleniu mitu o potędze ZSRR i stała się świadectwem bezdusznej polityki radzieckiej nakierowanej wyłącznie na efekt propagandowy.

29 kwietnia 1930 – pierwszy wywiad przed kamerami telewizji. W latach trzydziestych telewizję traktowano jeszcze jako doświadczalny środek przekazu, ale od razu zauważono możliwość jej wykorzystania dla celów informacyjnych. Pierwszy wywiad telewizyjny przeprowadzono 29 kwietnia 1930 r. roku w Southampton w czasie wystawy „Doskonały dom”. Dziennikarz gazety „Southern Daily News” rozmawiał z aktorką Peggy O’Neill, która w wywiadzie bardzo pochlebnie wyraziła się o nowym środku przekazu.

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl