PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Hojność odnaleziona w DNA


Hojność odnaleziona w DNA

2007-12-12


Hojność odnaleziona w DNA

Na tropie altruizmu. To, że ktoś jest skąpy, a ktoś nie, może być cechą wrodzoną.

Niektórzy z nas są genetycznie predestynowani do hojności, twierdzą naukowcy z Izraela. Badacze poddali 203 osoby testowi psychologicznemu. Uczestnicy dostawali po 12 dolarów i mogli część z tego oddać nieznanemu im bliżej osobnikowi, licząc na to, że tamten się odwdzięczy. Gra odbywała się za pośrednictwem komputerów.

Potem naukowcy wykonali testy DNA. Okazało się, że te osoby, u których wykryli specyficzny wariant genu AVPR1 są, statystycznie rzecz biorąc, dużo hojniejsze: prawdopodobieństwo, że oddadzą swoje pieniądze, było o połowę większe (w porównaniu z pozostałymi osobami). Opis eksperymentów opublikowany został w czasopiśmie „Genes, Brain and Behaviour". Jak powiedział szef zespołu naukowego dr Ariel Knafo z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie: - Po raz pierwszy został udowodniony związek genów człowieka i skłonności do zachowań altruistycznych.

O genie AVPR1 wiadomo, że jego aktywność umożliwia hormonowi wazopresynie skutecznie oddziaływać na neurony. Z kolei wazopresyna znana jest z tego, że ma duży wpływ na zachowania społeczne. W opisanym eksperymencie naukowcy stwierdzili, że hojniejsze były te osoby, w których DNA była obecna dłuższa, bardziej aktywna wersja genu. Wcześniejsze badania wykazały, że również u gryzoni występują różne wersje genu AVPR1 i podobnie jak u ludzi, dłuższa wersja sprzyja zachowaniom prospołecznym.

Ale nie tylko ludzie i gryzonie wyposażone są w geny altruizmu, tego typu fragmenty DNA naukowcy wykryli także u znacznie prostszego organizmu. Chodzi o kilkukomórkową algę z gatunku Volvox carteii. Występuje w jej genetycznym zapisie gen RegA, który sprawia, że komórka powstrzymuje się od wzrostu - dla dobra innych komórek organizmu. Biolodzy uważają, że jest to najwcześniejsza forma altruizmu.

Altruizm człowieka jest podobny, tylko zamiast poszczególnych komórek występują jednostki ludzkie, a zamiast organizmu wielokomórkowego - społeczność.

Autor: Łukasz Kaniewski

Źródło: Rzeczpospolita

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl