PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Jak wzmocnić pozycję kobiet w świecie nauki


Jak wzmocnić pozycję kobiet w świecie nauki

2009-05-25


Jak wzmocnić pozycję kobiet w świecie nauki

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym metodą na zachęcenie kobiet do kontynuowania kariery naukowej - to wniosek z najnowszego raportu Komisji Europejskiej na temat pozycji kobiet w świecie nauki.

Nie brakuje wyrażeń obrazowo określających sytuację kobiet w nauce. Po pierwsze tzw. efekt nożyczek, czyli zjawisko polegające na tym, że na każdym kolejnym szczeblu kariery kobiety sa mniej liczne niż mężczyźni. Z kolei tzw. szklany sufit to niewidzialna przeszkoda, która uniemożliwia kobietom obejmowanie wyższych stanowisk.

Jednak z punktu widzenia polityków i szefów firm najbardziej niepokojące jest zjawisko określane jako nieszczelny rurociąg (ang. leaky pipeline). Odnosi się ono do faktu, że wiele utalentowanych kobiet na pewnym etapie kariery porzuca swoją profesję. Utrata cennych zasobów sprawia, że pracodawcom trudniej jest znaleźć kandydatów do pracy w dziedzinie nauki i technologii, a tym samym zagraża realizacji europejskiego celu polegającego na osiągnięciu pozycji światowego lidera w dziedzinie gospodarki opartej na wiedzy.

W przemówieniu wygłoszonym niedawno na unijnej konferencji na temat roli kobiet w nauce komisarz Janez Potočnik stwierdził, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia Europa poczyniła pewne postępy w tej sprawie, jednak wciąż „zbyt wiele kobiet rezygnuje z kariery naukowej”. Statystyki są niepokojące: kobiety zajmują zaledwie 19 proc. stanowisk profesorskich w UE i stanowią 18 proc. naukowców w sektorze prywatnym oraz 29 proc. w sektorze publicznym.

„Robimy oczywiście pewne postępy, jednak są one wciąż niewystarczające”, powiedziała emerytowana fizyczka Claudine Hermann, uczestniczka konferencji, która odbyła się w Pradze w dniach 14–15 maja. Jest ona pierwszą kobietą, która uzyskała stanowisko profesora słynnej francuskiej uczelni Ecole Polytéchnique. Miało to miejsce w roku 1992.

Claudine Hermann, która jest mocno zaangażowana w działania na rzecz obecności kobiet w nauce i ściśle współpracuje z Komisją w kwestii równości kobiet i mężczyzn, wezwała do wyznaczenia sobie konkretnych celów. „Bez nich nie ruszymy z miejsca”, powiedziała.

Już w roku 2003 UE zorganizowała grupę roboczą z udziałem przedstawicieli biznesu i środowisk akademickich, aby zastanowić się nad tym, jak zatrzymać kobiety na uczelniach. Z najnowszego raportu wynika, że kobiety porzucają karierę naukową głównie dlatego, że ciężko im pogodzić pracę naukową z życiem prywatnym, zwłaszcza jeśli mają dzieci.

Niektóre firmy i uczelnie oferują kobietom elastyczne warunki pracy. Jednak, jak wynika z raportu, kadra zarządzająca wciąż niechętnym okiem patrzy na tych pracowników, którzy decydują się korzystać z tego rodzaju rozwiązań, postrzegając ich jako mniej zaangażowanych w swoją pracę.

Raport (w angielskiej wersji językowej) jest dostępny TUTAJ!

źródło: Komisja Europejska

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl