PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Jesienią budzą się demony


Jesienią budzą się demony

2006-10-25


Jesienią budzą się demony

Nietoperze, jedyne na świecie latające ssaki, przez Słowian uważane były za demony. Jesienią ożywiają się i w godowej gotowości kłębią się przy wyjściu z piwnic i schronów.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy i Towarzystwo Przyrodnicze Bocian sprawdzają teraz, jak zmienia się liczebność tych zwierząt. W Polsce są one pod ścisłą ochroną gatunkową.

Co roku TP Bocian monitoruje nietoperze zimujące w podziemiach zabudowań na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Akcja prowadzona jest także w innych rejonach Polski.

Z propozycją inwentaryzacji kryjówek nietoperzy wyszła dyrekcja Drawieńskiego Parku Narodowego. Podobne badania prowadzono w Puszczy Drawskiej 10 lat wcześniej, przy okazji tworzenia planów ochrony Parku.

Podczas kontroli zimowisk nietoperzy w ostatnim sezonie okazało się, że zimują one szczególnie chętnie w studni znajdującej się w północnej części Parku. Naliczono tam 50 osobników – gacków brunatnych, nocków rudych i nocków dużych. Stwierdzono też obecność mroczków posrebrzanych, nieobserwowanych dotąd na terenie Parku.

Łacińska nazwa nietoperzy brzmi Chiroptera, co znaczy rękoskrzydłe. Należą one do rzędu ssaków łożyskowych obejmującego ok. 1100 gatunków. Prowadzą przeważnie nocny tryb życia. Specyficzną postawę w spoczynku – zwisanie głową w dół – umożliwia im specjalna budowa tylnych kończyn.

Podstawowym zmysłem orientacji w przestrzeni i zdobywaniu pokarmu jest u nietoperzy słuch. Mają one zdolność tzw. echolokacji, czyli wysyłania ultradźwięków, które odbite od przeszkód wracają jak echo do ucha, przekazując informacje o świecie zewnętrznym.

Żywią się głównie owadami, choć niektóre gatunki są drapieżne, rybożerne i owocożerne. W Ameryce Południowej żyją trzy gatunki odżywiające się krwią ptaków i ssaków.

Późne lato i jesień są dla nietoperzy czasem godów. Samce odwiedzają samice lub przywabiają je pieśniami godowymi.

Dawni Słowianie wierzyli, że nietoperz latający wieczorem szuka człowieka, który zapisał duszę diabłu. Starożytni Rzymianie uważali, że nietoperze odpędzają nieszczęścia. W Grecji i gdzieniegdzie w Afryce symbolizowały one czujność. Według Homera w nietoperza wchodziła po śmierci ludzka dusza. Cyganie natomiast uważali, że nietoperze przynoszą szczęście.

Zapraszamy do przeczytania ciekawego materiału edukacyjnego o niesłyszalnych dla ludzkiego ucha falach dźwiękowych, które pozwalają nietoperzom swobodnie omijać wszelkie przeszkody podczas lotu. Kliknij TUTAJ.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl