PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Konstytucja na maturze z WOS


Konstytucja na maturze z WOS

2008-05-08


Konstytucja na maturze z WOS

143,5 tys. maturzystów pisało egzamin z wiedzy o społeczeństwie (WOS). Chęć zdawania egzaminu z tego właśnie przedmiotu zadeklarował co trzeci abiturient.

WOS jest od lat - obok geografii - najchętniej wybieranym przedmiotem na maturze.

Jak powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko, z roku na rok wzrasta liczba maturzystów wybierających WOS na egzaminie. - To dobrze, że coraz więcej młodych ludzi interesuje się tą tematyką i chce sprawdzić swoją wiedzę - powiedział.

WOS można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. 63 proc. zdających egzamin z tego przedmiotu wybrało poziom podstawowy.

Zdający na poziomie podstawowym musieli rozwiązać 27 zadań; wśród nich były zarówno zadania zamknięte (trzeba wskazać poprawną z podanych odpowiedzi) jak i otwarte (abiturient sam musi udzielić odpowiedzi); wiele z nich odnosiło się do konstytucji. W jednym z zadań zamkniętych na podstawie zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym tekstu maturzyści mieli wskazać cztery cechy dobrej ustawy zasadniczej, w innym również na podstawie tekstu źródłowego sformułować pięć problemów, które należałoby rozstrzygnąć przed zmianą obecnej Konstytucji.

Abiturienci musieli także napisać tekst własny - list do gazety, w którym mieli wyjaśnić jaką rolę odgrywa konstytucja w państwie i społeczeństwie oraz wskazać mocne i słabe strony obecnie obowiązującej w Polsce ustawy zasadniczej.

Również zdający egzamin na poziomie rozszerzonym musieli napisać tekst własny. Do wyboru były dwa tematy. Piszący pierwszy z nich mieli scharakteryzować społeczeństwo obywatelskie, uwzględniając pozytywne i negatywne aspekty jego funkcjonowania, oraz wymienić i omówić czynniki utrudniające tworzenie takiego społeczeństwa w Polsce. Ci, którzy wybrali drugi temat omawiali formy obywatelskiego nieposłuszeństwa, mieli także ocenić zasadność stosowania go.

W arkuszu na poziomie rozszerzonym - tak jak na podstawowym - były także zadania zamknięte i otwarte. Te ostatnie odnosiły się do tekstów autorstwa m.in. Wiktora Osiatyńskiego, Antoniego Sułka, Jacka Żakowskiego i "Majora" Waldemara Fydrycha oraz rysunków satyrycznych Mirosława Andrzejewskiego - "Zbirka".

Maturzyści, z którymi rozmawiała PAP, ocenili egzamin z WOS jako łatwy. "Jeśli ktoś naprawdę interesuje się sprawami społecznymi i politycznymi, uważał w szkole na lekcjach, czyta gazety i ogląda telewizję, to nie powinien mieć problemów" - powiedziała Kasia, maturzystka z Warszawy. "Od pewnego czasu politycy bardzo dużo dyskutują o konstytucji. Czytałam sporo na ten temat. Przydało się" - dodała jej koleżanka Weronika.

Arkusze egzaminacyjne z WOS są już dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Według Legutki egzamin z WOS przebiegał spokojnie. "Do CKE nie dotarły informacje o zdarzeniach, które mogły zakłócić przebieg egzaminu" - powiedział.

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180. Oba rozpoczęły się o godzinie 9.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).

Z danych CKE wynika, że w tym roku 170,7 tys. abiturientów, czyli 38 proc. wybrało na pisemnej maturze geografię, 107,6 tys., czyli 24 proc. - biologię, 82,4 tys., czyli 18 proc. - matematykę, 49,2 tys., czyli 11 proc. - historię.

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż 10 proc. abiturientów. Swoją wiedzę z chemii będzie sprawdzać 39,5 tys. maturzystów, z fizyki z astronomią - 26,7 tys., z historii sztuki - 4,9 tys., z informatyki - 3,4 tys., z historii muzyki - 795 osób, z łaciny z historią antyczną - 162 osoby, z wiedzy o tańcu - 95 osób, z kaszubskiego - 13 osób.

Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez pracujących w nich nauczycieli.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w poniedziałek, potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 31 maja.

Źródło : PAP Rzeczpospolita

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl