PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Krzywda małego miasta


Krzywda małego miasta

2008-04-07


Krzywda małego miasta

Małe miasta uważają, że sposób naliczania rządowych pieniędzy na edukację jest dla nich krzywdzący.

Samorządy otrzymują pieniądze z budżetu państwa na jednego ucznia. W tym roku jest to średnio 3645 zł. Jednak wysokość subwencji oświatowej zależy nie tylko od liczby uczniów, ale także od specyfiki prowadzonych przez samorządy szkół. Gmina wiejska, ponieważ w małych gminach utrzymanie szkoły kosztuje więcej, otrzymuje dodatkowo 1385 zł, co w sumie na ucznia daje ponad 5 tys. zł.

- Miasteczka powyżej 5 tys. mieszkańców mają najtrudniejszą sytuację, ponieważ nie otrzymują żadnych dodatkowych środków, tylko pieniądze na jednego ucznia - uważa Andrzej Jakubiec, burmistrz Krasnegostawu, członek zespołu edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.  

Jak tłumaczy, w większości samorządów dodatkowe wagi w subwencji oświatowej powodują, że trafia do nich więcej pieniędzy na edukację. Przykładowo, powiaty otrzymują dodatkowe środki m.in. z racji prowadzenia szkolnictwa specjalnego. - Nie wszystkie powiaty wykorzystują subwencję na wydatki bieżące w oświacie, na które jest ona przeznaczona. To może świadczyć o tym, że w tych jednostkach jest lepsza sytuacja w oświacie niż w innych samorządach - uważa Jakubiec.

Unia Miasteczek Polskich proponuje zmiany w subwencji oświatowej, tak, aby wydatki państwa na oświatę były powiązane z wydolnością dochodów jednostek samorządów terytorialnych.

- Jakość edukacji na danym terenie jest ściśle uzależniona od kondycji finansowej gminy - uważa Krystyna Pawlak, zastępca burmistrza Łęczycy, sekretarz Unii Miasteczek Polskich. - Im gorsza jest kondycja finansowa gminy, tym niższa będzie jakość edukacji - dodaje.

amk/

Źródło: Serwis Samorzadowy PAP

 

 

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl