PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Kto powinien płacić za studia


Kto powinien płacić za studia

2007-10-31


Kto powinien płacić za studia

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaproponowała, by za naukę płacili także żacy ze studiów dziennych publicznych uczelni. - To nie takie straszne, a przecież za wszystko, co jest rozdawane, ktoś musi zapłacić. - Społeczeństwo powinno płacić przynajmniej za studia osób z biednych rodzin - spierają się dziennikarze "Gazety".

Magda: Brzezińska: Płatne studia nie takie straszne

W darmową edukację wierzę mniej więcej tak jak w darmową służbę zdrowia. Podobno jest, ale tak naprawdę mało kto z niej korzysta. Pewnie, że fajnie byłoby mieć coś za darmo, ale to złudzenie. Za wszystko co jest rozdawane, ktoś musi zapłacić. Tak jest też w przypadku edukacji. Nie wiem, czemu z mojej kieszeni miałabym finansować rzeszę studentów, którzy zamiast przykładać się do nauki, chcą się zabawić. Może jakby oni musieli więcej wyłożyć ze swojej kieszeni, bardziej by się przyłożyli do zdobywania wiedzy.

Nie przekonuje mnie twierdzenie, że jeśli studia będą płatne, to biedni nie będą mogli się kształcić. Tak się składa, że najbiedniejsi studenci jakich spotkałam, studiowali zaocznie i płacili za swoje wykształcenie. Oczywiście przez cały tydzień ciężko pracowali, by mieć na życie, czesne, wynajęcie pokoju. Nikt mnie jednak nie przekona, że darmowa nauka jest przede wszystkim dla ubogich. Gadka o stypendiach naukowych czy socjalnych, tanich akademikach - też nie. Stypendia są za niskie, by wystarczyły na utrzymanie studenta bez wsparcia z domu. Zresztą wszelkie dodatki dużo łatwiej dostać dzieciom przedsiębiorców, którzy w swoich interesach wykazują ciągle straty, bez względu na to, ile faktycznie mają kasy, niż np. pociechom skromnego pracownika budżetówki.

Płatne studia mogłyby wręcz wyrównać szansę na edukację, jeśli łączyłoby się to ze zmianami w systemie stypendialnym. Dobre wyniki, osiągnięcia w jakiejś dziedzinie - to powinno być porządnie premiowane, a nie symbolicznie. Za studia płaci się na całym świecie. Tam się to sprawdza, więc sprawdziłoby się i u nas.

Marcin Wojciechowski: Studia płatne nie dla biednych

Zdaję sobie sprawę z tego, że wprowadzenie odpłatności za studia dla wszystkich studentów rozwiązałoby wiele problemów, z jakimi borykają się obecnie publiczne uczelnie. Studenci mogliby wkrótce odbywać zajęcia w nowocześnie wyposażonych laboratoriach, a naukę pobierać od dobrze opłacanych, najlepszych wykładowców.

Sęk jednak w tym, że większość żaków studiująca dziennie nie jest bogata. By się o tym przekonać wystarczy tylko na początku roku akademickiego wybrać się na olsztyński uniwersytet i popatrzeć sobie na długie kolejki pod dziekanatami - z wnioskami o stypendium socjalne nie stoją tam raczej studenci, których rodzice zarabiają krocie.

Jeżeli już państwo zamierza wprowadzić odpłatność za naukę dla wszystkich studentów, to trzeba pomyśleć także o tym, by nie zamknąć drogi na uczelnie dla najuboższych. Znam wielu studentów, którzy by móc studiować dziennie, wyjeżdżają na dwa lub trzy miesiące do pracy za granicą. Pieniądze, które zarobią, przeznaczają prawie w całości na życie w Olsztynie.

Nie sądzę, by wystarczyłoby im zapału, gdyby przyszło im jeszcze zapłacić za takie studia. Dlatego uważam, że za studia syna nauczyciela z jakiejś małej szkoły w Lamkowie, czy pod Mrągowem nadal powinno płacić społeczeństwo. Dla takich ludzi musi być przygotowany jakiś szeroki program stypendialny, który uchroni ich przed dodatkowym finansowaniem edukacji.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl