PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Licea profilowane do likwidacji


Licea profilowane do likwidacji

2007-09-26


Licea profilowane do likwidacji

Ministerstwo Edukacji chce zamknąć licea profilowane. Dyrektorzy krakowskich szkół: - Te licea to oszukiwanie młodzieży, ale decyzję o ich istnieniu powinien podjąć wolny rynek, a nie urzędnicy przy biurkach.

W większości krakowskich Zespołów Szkół Zawodowych licea profilowane istnieją tylko na papierze. Powód?

Chętnych do nauki w nich jest zbyt mało, by utworzyć choćby jedną klasę.

- Nie pamiętam dokładnie, kiedy mieliśmy ostatni udany nabór. Na pewno było to dobrych kilka lat temu - usłyszeliśmy w sekretariacie Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie.

Od dwóch lat naboru do liceum profilowanego nie było w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2 (uczy się tam tylko jedna trzecia klasa) i w Zespole Szkół Budowlanych nr 1.

Ale są szkoły, którym jednak co roku udaje się przeprowadzić nabór.

W Małopolsce funkcjonuje obecnie 113 liceów profilowanych (wszystkich szkół ponadgimnazjalnych jest 714). Uczy się w nich 9852 uczniów (w innych typach szkół jest w nich ponad 150 tys.).

W myśl gotowego już projektu ustawy o likwidacji liceów profilowanych dyrektorzy nie mogą już przyjmować chętnych do klas pierwszych.

Ni pies, ni wydra

To najczęściej spotykana opinia o liceach profilowanych. Powstały w wyniku reformy edukacji w 2002 roku

i łączą wykształcenie ogólne z zawodowym. Kończą się maturą. - A wszystkiego jest tu za mało. I przedmiotów ogólnych, i zawodowych. Po trzech latach wypuszczamy młodzież, która ani nie ma fachu w ręce, ani wiedzy na tyle dużej, by znaleźć się na studiach - mówi Jerzy Kołakowski, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie.

Według niego do liceów profilowanych w większości trafiają uczniowie, którzy powinni znaleźć się w zawodówkach.

Tak przynajmniej świadczą o nich wyjątkowo niskie wyniki egzaminu pisanego na zakończenie gimnazjum.

- Głównie ze względu na ambicje rodziców, by posłać dzieci do szkoły zakończonej maturą, męczą się w liceach profilowanych i wychodzą z nich z niczym - mówi Kołakowski.

Tymczasem dla uczniów zawodówki prowadzonej przez Kołakowskiego rocznie wpływa ponad 100 ofert pracy. - Ponad połowy nie mam komu przekazać - mówi dyrektor. Liczy na to, że gdy licea profilowane zostaną zlikwidowane, ich potencjalni uczniowie zasilą klasy w zawodówkach. - W Polsce mamy ogromną potrzebę kształcenia zawodowego, ale nie na poziomie inżynierskim, tylko zawodowym - zaznacza.

Będą zwolnienia, nie będzie zwolnień?

Ideę likwidacji liceów profilowanych popiera też Andrzej Mielczarek, dyrektor krakowskiego Zespołu Szkół Budowlanych nr 1. - Ten typ szkoły to oszukiwanie młodzieży. Nic nie daje - przyznaje. Zaznacza jednak, że decyzję o tym, czy powinny istnieć, czy nie powinien podjąć wolny rynek, a nie urzędnicy za biurkami.

- Takimi urzędniczymi decyzjami te szkoły zostały stworzone - przypomina. I dodaje. - Jeśli są zespoły szkół, którym co roku udaje się znaleźć chętnych na naukę w liceach profilowanych, nie widzę powodu, by je zamykać.

Chętnych co roku udaje się znaleźć Zespołowi Szkół Ekonomicznych nr 2. - Lżejsze wymagania przez trzy lata. Potem matura, a dzięki niej wstęp na uczelnie prywatne. Bo po liceum profilowanym na studia państwowe rzeczywiście dostać się trudno, choć wyjątki się zdarzają - tłumaczy zainteresowanie dyrekcja szkoły.

Dyrektor Kołakowski ma nadzieję, że likwidacja liceów profilowanych nie pociągnie za sobą konieczności likwidacji nauczycielskich etatów.

- Przełożą się na większą liczbę godzin w zawodówkach, do których przyjdzie teraz więcej uczniów - mówi dyrektor.

Nie wszyscy jednak widzą to tak różowo.

- Uczniowie, którzy nie będą mieli możliwości dostać się do liceów profilowanych, pójdą do najsłabszych w mieście ogólniaków, które też mają kłopoty z naborem. Zwolnień nauczycieli się nie uniknie - uważa Mielczarek. 

"Gazeta Wyborcza Kraków", http://gazetawyborcza.pl, Olga Szpunar, "Licea profilowane do likwidacji", 25.09.2007

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl