PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Literatura – nasz pierwszy Nobel


Literatura – nasz pierwszy Nobel

2006-11-17


Literatura – nasz pierwszy Nobel

17 listopada 1905 r. Henryk Sienkiewicz (1846-1916) jako pierwszy polski pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Sienkiewicz pochodził z ubogiej rodziny ziemiańskiej. Po studiach prawniczych i filologiczno-historycznych w Warszawie związał się jako publicysta z wieloma pismami, m.in. z „Tygodnikiem Ilustrowanym" i „Przeglądem Tygodniowym".

Podróżował do Afryki i Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z grupą przyjaciół próbował prowadzić farmę. Następnie, po wybuchu I wojny światowej działał w Szwajcarii jako prezes Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

Początkowo był nowelistą zajmującym się głównie problematyką społeczną i narodową, m.in. w „Szkicach węglem" (1880) i „Bartku Zwycięzcy" (1882). Z czasem zyskał sławę jednego z największych twórców prozy polskiej i światowej jako autor powieści historycznych pisanych „ku pokrzepieniu serc", bardzo często przenoszonych później na ekran.

„Trylogia" (1884-1888), składająca się z „Ogniem i mieczem", „Potopu" i „Pana Wołodyjowskiego", została sfilmowana przez Jerzego Hoffmana w latach 1969-1999, „Krzyżaków" (1900) zekranizował w 1960 r. Aleksander Ford, a powieść o Rzymie z czasów Nerona „Quo vadis" (1896) była ekranizowana czterokrotnie, we Włoszech, w USA i w Polsce.

Sienkiewicz podejmował również problematykę społeczną i psychologiczną w powieściach współczesnych „Bez dogmatu" (1891), „Rodzina Połanieckich" (1895) i „Wiry" (1910), a także przygodową, m.in. w powieści dla młodzieży „W pustyni i w puszczy" (1911), dwukrotnie ekranizowanej.

We wniosku o przyznanie nagrody Sienkiewiczowi Akademia Szwedzka napisała m.in.: „Dopiero starając się ogarnąć cały dorobek Sienkiewicza, wtedy widzi się, jak jest olbrzymi. Jego epicki styl osiąga szczyty artyzmu. Jeśli robi on tak imponujące wrażenie na kimś, kto zna jego dzieła wyłącznie w tłumaczeniach, to jak piękne muszą być w oryginale!"

Na podstawie tych opinii Komitet Noblowski Akademii Szwedzkiej zdecydował o przyznaniu nagrody Nobla Sienkiewiczowi.

Więcej na temat powieści Henryka Sienkiewicza przeczytasz w artykule o jego twórczości. Kliknij TUTAJ!

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl