PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Magiczne ruiny polskich zamków


Magiczne ruiny polskich zamków

2006-08-09


Magiczne ruiny polskich zamków

Czy duchy straszą jeszcze w polskich zamkach? Wakacje to najlepszy czas, żeby samemu się o tym przekonać! Zapraszamy do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, które swym klimatem przyciągają wszystkich zapalonych i spragnionych mocnych wrażeń turystów.

Wizyta w starych zamkowych murach to nie tylko fantastyczna przygoda i piękne zdjęcia w albumie do pokazania rodzinie i znajomym, ale także prawdziwa lekcja historii.

W czasie wycieczek zapomnianymi szlakami, na pewno warto odwiedzić zamek Tenczyn w Rudnie w okolicach Krakowa. Zbudowany na wzniesieniu, wśród bujnych lasów, prezentuje się naprawdę bajkowo. I mimo dużej popularności, jaką się cieszy, jego historia nie jest w pełni poznana.

Większość badaczy twierdzi, iż zamek w Rudnie ufundował w drugiej ćwierci XIV w. Andrzej herbu Topór, syn Nawoja z Morawicy. Istnieje jednak hipoteza, że to Nawój rozpoczął budowę kilka lat wcześniej, natomiast Andrzej tylko ją dokończył. Świadczy o tym polecenie wykarczowania lasu zwanego Tenczynem wydane przez Nawoja w 1319 r.

Pierwszy dokument wspominający o zamku pochodzi z 1402 r., ale burgrabiowie zamkowi znani są już od roku 1400.

Tęczyńscy władali zamkiem aż do 1639 r., kiedy to Izabela Tęczyńska wniosła zamek jako wiano Łukaszowi Opalińskiemu herbu Łodzia. W 1655 r. zamek bez walki wszedł w ręce Szwedów, którzy następnie spalili go, gdy opuszczali tutejsze tereny. Warownia będąca w coraz gorszym stanie przechodziła na przestrzeni kolejnych lat w ręce Sieniawskich, Czartoryskich oraz Potockich.

Warownia przetrwała do dziś w postaci rozległych ruin. Wejście do zamku jest darmowe.

Źródło: http://www.zamki.net.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl