PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Małe przedszkola, nieżyciowe przepisy


Małe przedszkola, nieżyciowe przepisy

2008-06-26


Małe przedszkola, nieżyciowe przepisy

W województwie mazowieckim powstały 22 małe przedszkola wiejskie za pieniądze unijne. Ich przyszłość zależy od tego, czy zmienią się przepisy.

W Polsce na wsi do przedszkoli nie chodzi ponad 80 proc. dzieci. Dlaczego? Ponieważ brakuje placówek. Organizacje pozarządowe za unijne pieniądze tworzą tzw. małe przedszkola tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. - Wójt, który na początku walczył ze mną, po roku powiedział, że w każdej wsi chce mieć małe przedszkole - opowiada Dorota Długosz ze Stowarzyszenia Rozwoju wsi Lipiny, Dębowce, Borki, które prowadziło projekt Mazowieckich Małych Przedszkoli.

Czym małe przedszkole różni się od zwykłego? Działa w szkole, świetlicy, bibliotece, filii domu kultury. Chodzi do niego najwyżej 15 dzieci w wieku 3-5 lat, przez kilkanaście godzin tygodniowo zajmuje się nimi jedna nauczycielka. Założenie takiego przedszkola kosztuje około 15 tys. zł, jego roczne utrzymanie niecałe 30 tys. Dzięki takim placówkom maluchy z obszarów wiejskich zaczynają edukację w wieku 3 lat i są pod opieką psychologa i logopedy, co wyrównuje ich edukacyjne szanse.

W marcu zakończył się finansowany ze środków unijnych projekt Mazowieckie Małe Przedszkola, w ramach którego w woj. mazowieckim powstały 22 małe przedszkola, m.im. w Jeziórku pod Piasecznem i Lucynowie koło Wyszkowa. Prowadzone są przez gminę lub lokalne stowarzyszenia zakładane przez mieszkańców wsi. - Największym problemem była zmiana mentalności rodziców, którzy uważali, że takim małym dzieciom edukacja nie jest potrzebna, że wystarczy, jak zajmie się nimi babcia - opowiada Dorota Długosz. - To, że rodziców udało się przekonać, jest wielkim sukcesem.

Teraz pieniądze unijne się skończyły i przedszkola muszą same poszukać środków. Okazało się jednak, że nie mogą być one sfinansowane z pieniędzy gminy, gdyż rozporządzenie o alternatywnych formach edukacji przedszkolnej zakłada, że muszą wystąpić o dotację do 30 września 2007 roku. A weszło w życie 10 stycznia 2008.

Do tego rozporządzenie mówi, że w takim przedszkolu może być aż 25 dzieci. - Tak duże grupy są sprzeczne z ideą małych przedszkoli - tłumaczy Anna Blumsztajn, koordynatorka programu "Gdy nie ma przedszkola" w Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego. - Staną się tylko przechowalnią dzieci. Wzrosną też koszty utrzymania.

W czerwcu podpisano już kolejne rozporządzenie, które określa m.in. normy lokalowe. - Niektóre są bardzo ostre - mówi Anna Blumsztajn. - Na przykład wymogi badań sanitarno-epidemiologicznych dla osób pracujących w przedszkolu. A w małych przedszkolach często jako wolontariusze pomagają rodzice. I tak trudno ich przekonać do przedszkola, a będzie jeszcze trudniej, jeżeli będą musieli zapłacić za badania.

I podkreśla, że najważniejsze jest to, by przepisy były elastyczne, tak by każda gmina mogła założyć przedszkole w takiej formie, jaka jej najbardziej odpowiada. - Nie można tworzyć przepisów, które eliminują wszelkie ryzyko, bo wtedy nie powstanie żadna placówka - mówi.

Źródło: "Gazeta Wyborcza Stołeczna"

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl