PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Miliardy euro na polską edukację


Miliardy euro na polską edukację

2007-09-06


Miliardy euro na polską edukację

Pierwszego dnia nowego roku szkolnego minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka wzięła udział w konferencji prasowej pt. „Europejskie fundusze na wsparcie edukacji", na której przedstawiła wpływ unijnych funduszy na rozwój polskiej oświaty w latach 2007-2013.

Do tej pory Unia Europejska zainwestowała w polską edukację ok. 2,7 mld zł. W latach 2007-2013 ta kwota będzie pięciokrotnie większa - projekty wspierające edukację otrzymają dofinansowanie w wysokości 13 mld zł (3,4 mld euro)!

W okresie 2004-2006 inwestycje w oświatę były realizowane głównie za pomocą dwóch programów operacyjnych - Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) oraz Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL). Dzięki środkom unijnym wybudowano lub zmodernizowano ok. 180 szkół, przedszkoli, laboratoriów, bibliotek, sal gimnastycznych, szkolnych boisk, internatów, stołówek oraz innych obiektów przeznaczonych na cele dydaktyczne i sportowe.

Z unijnych funduszy finansowane były również tzw. projekty miękkie, czyli z zakresu dokształcania i szkolenia nauczycieli, a także programy stypendialne w celu wyrównywania szans edukacyjnych. Z unijnych stypendiów skorzystało blisko 140 tys. uczniów, z których większość pochodziła z obszarów wiejskich i obszarów zagrożonych marginalizacją społeczną. Ponad 70 proc. uczniów, którzy skorzystali ze stypendiów unijnych, kontynuuje naukę w szkole wyższej.

Beneficjanci prezentują projekty

W konferencji wzięli również udział beneficjanci realizujący projekty wspierające rozwój edukacji. Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego zaprezentowała projekt „Ośrodki przedszkolne - szansa na dobry start".

Wyrównywanie szans - i to już od samego początku nauczania - jest niezmiernie ważnym zadaniem w zakresie edukacji. Niestety, zgodnie z danymi Eurostatu, w 2004 roku Polska pod względem procentu 4-latków uczęszczających do placówek edukacyjnych znajdowała się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. W porównaniu z państwami takimi jak Szwecja czy Finlandia, gdzie dzieci w wieku 4 lat zaczynają edukację szkolną, sytuacja polskich przedszkolaków wygląda tragicznie. W ponad 1/3 gmin wiejskich nie ma żadnego przedszkola.

Dzięki projektowi „Ośrodki przedszkolne - szansa na dobry start" udało się dotychczas utworzyć i wyposażyć 90 Ośrodków Przedszkolnych, do których uczęszcza ponad 1200 dzieci w wieku 3-5 lat z terenów wiejskich. Dzieci pracują w 10-15-osobowych grupach, a ich rodzice na zmianę pełnią dyżury. Dodatkowo przeszkolono 122 nauczycieli oraz 32 specjalistów, którzy będą prowadzić zajęcia z dziećmi. Projekt objął 37 gmin w sześciu województwach. Samorządy lokalne aktywnie włączyły się do działania współfinansując działalność Ośrodków.

Budujemy szkoły marzeń

Karol Hartwich, Zastępca Wójta Gminy Kaźmierz, zaprezentował z kolei projekt zatytułowany „Budowa gimnazjum wraz z salą gimnastyczną w Kaźmierzu". Po reformie edukacji w 1999 roku gimnazjum w Kaźmierzu (woj. wielkopolskie) dzieliło budynek ze szkołą podstawową. Uczniowie byli zmuszeni do pracy systemem zmianowym, co dla rodzin w gminie było bardzo dużym obciążeniem. Dzieciom, które wracały późnym wieczorem do domu, by następnego dnia wczesnym rankiem znów wstać do szkoły, brakowało czasu na odrobienie pracy domowej. W latach 2005-2006 wybudowano od podstaw nowy budynek gimnazjum wraz z salą gimnastyczną. Nowa szkoła dysponuje 12 salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, laboratorium językowym i biblioteką, a jej nowoczesna architektura jest dumą mieszkańców gminy.

Jacek Strzemieczny, dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej, opowiedział o projekcie „Szkoła Marzeń". W ramach projektu, który realizowano w latach 2005-2006, wybrano 443 wiejskie szkoły i udzielono im dofinansowania oraz wsparcia merytorycznego regionalnych i ogólnokrajowych partnerów przedsięwzięcia. Głównymi priorytetami „Szkoły Marzeń" było zapewnienie uczniom równości szans edukacyjnym (w tym uczniom niepełnosprawnym), pomoc w wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej oraz aktywizowanie społeczności lokalnych wokół działań na rzecz edukacji.

Każdemu według zasług?

Z pewnością cieszy duża pula pieniędzy, jaka w najbliższych latach zostanie przeznaczona na polską oświatę. Cieszy również duża ilość realizowanych projektów. Niestety, Ministerstwo chce również przyznać duże pieniądze na projekty, które budzą kontrowersje. Minister Gęsicka zapytana o to, dlaczego Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dostała się na tzw. listę projektów kluczowych, odpowiedziała, że projekt jest zgodny z celem głównym priorytetu „Rozwój nowoczesnych ośrodków akademickich kształcących specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii" oraz z celami szczegółowymi priorytetu „Rozwój najwyższej klasy ośrodków akademickich przede wszystkim kształcących specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii". Szkoła założona przez o. Rydzyka nie cieszy się jednak dobrą opinią. W rankingach niepaństwowych uczelni wyższych zajmuje ostatnie miejsca. Czy na pewno zasługuje na 15,3 mln euro dofinansowania?

mjk

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl