PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

2006-01-27


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

27 stycznia 1945 roku wojska sowieckie wyzwoliły obóz Auschwitz-Birkenau. W sześćdziesiątą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, w roku 2005, Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ustanowić 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Tego dnia powinniśmy pamiętać o wielkiej liczbie ofiar mordów dokonanych przez hitlerowców podczas najkrwawszego konfliktu zbrojnego XX wieku.

W rezolucji ONZ zaapelowano, by holokaust, "który doprowadził do wymordowania jednej trzeciej ludności żydowskiej oraz niezliczonych przedstawicieli innych narodowości, był zawsze dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, bigoterią, rasizmem i uprzedzeniami".

Główne polskie uroczystości Dnia Pamięci o Holokauście odbędą się w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Ich organizatorem jest amerykańsko-polsko-izraelska Fundacja Shalom.

"Dzień Pamięci o Holokauście to wyzwanie, moralny nakaz. Musimy zrobić wszystko, by już nigdy kart historii nie rozcinano nożem Kaina, a świat stał się domem dla ludzi" - powiedziała Gołda Tencer, prezes Fundacji Shalom.

W europejskich krajach okupowanych przez Niemcy po 1939 roku hitlerowcy zakładali getta dla ludności żydowskiej. W 1941 r. rozpoczęli realizację planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Plan zakładał całkowite unicestwienie tego narodu. Hitlerowcy utworzyli obozy zagłady m.in. w Oświęcimiu-Brzezince, Treblince i Majdanku.

Ogólna liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na ok. 6 mln Żydów. Połowę z nich stanowili Żydzi polscy, spośród których wojnę przeżyło niecałe 10 proc. Największe straty ludność żydowska poniosła na okupowanych terenach ZSRR (ok. 99 proc.), najmniejsze zaś były w krajach sojuszniczych, kolaborujących lub poddanych łagodnemu reżimowi okupacyjnemu, m.in. w Bułgarii, Finlandii, Danii.

W samym obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów. Oswobodzenia obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku doczekało tylko kilka tysięcy więźniów obozu.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl