PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Młodzi na nowo uczą się normalnego życia


Młodzi na nowo uczą się normalnego życia

2007-10-20


Młodzi na nowo uczą się normalnego życia

James D. Watson - amerykański genetyk i biochemik, laureat nagrody Nobla z 1962 roku, po 40 latach pracy w laboratorium Cold Spring Harbor w Nowym Jorku został zawieszony w obowiązkach dyrektora za stwierdzenie, iż przedstawiciele czarnej rasy są mniej inteligentni od przedstawicieli rasy białej - donosi CNN.

W Zagórzu, w pięknym lesie pod Warszawą, kilka dni temu otwarto modelowy Ośrodek Psychoterapii Socjologicznej. Mieszkają tu młodzi ludzie: w wieku od 16 do 22 lat. Niektórzy chorują na schizofrenię, trafili tu bezpośrednio ze szpitali. Inni mieli poważny kryzys psychiczny: omamy, lęki, izolowanie się od rodziny, silną depresję.

- Staramy się ułatwić im powrót do normalnego życia, zapobiec nawrotom choroby. Czasem pobyt u nas jest rodzajem prewencji. Staramy się młodego człowieka na tyle wzmocnić, by w chorobę nie wpadł - mówi Anna Serafin, dyrektor ośrodka.Pacjenci chodzą na terapię, ale przede wszystkim prowadzą tu normalne życie: jest kuchnia, dwu-, trzyosobowe pokoje, sala komputerowa. Nie ma bariery między terapeutami a podopiecznymi, pokój psychologów jest zawsze otwarty, razem jeżdżą na wakacje.

- Widzę, jak bardzo mieszkańcy ośrodka uwierzyli w siebie, odkąd są u nas. Kiedyś uważali, że choroba zwalnia ich z odpowiedzialności za swoje życie. Teraz uczą się jeździć na nartach, zakładają zespół bębniarski, nawiązują normalne kontakty z ludźmi, co kiedyś było dla nich za trudne - mówi psycholog z ośrodka Magdalena Tymińska. Potwierdzają to sami podopieczni. - Tu mam szansę, żeby się wykazać - opowiada 17-letnia Anna. - Bardzo się zmieniłam. Mam koleżanki. Gadamy o chłopakach, ciuchach. Kiedyś było zupełnie inaczej.

Anna Serafin: - Jednym z objawów schizofrenii są ogromne trudności z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Widzimy, jak bardzo stosowane u nas metody terapii tę izolację łamią. Młodzi ludzie są ciepli, przyjaźni, otwarci.Daje im to szanse na normalne życie. - Wczoraj powiedzieli, że chcą jeździć na praktyki, być wolontariuszami. Przy tej chorobie to postawa wręcz rewelacyjna - dodaje Serafin. Lekarze opowiadają, że niemal wszyscy młodzi ludzie ze schizofrenią zaraz po skończeniu 18 lat ubiegają się o rentę. Nawet nie próbują podjąć pracy.

- Uczę się na kucharza, ale chciałabym być zoologiem - mówi w rozmowie z „Rz" Anna. - A jeśli uda się nic nie robić, tylko zgarniać kasę, to taką pracę też chętnie wezmę - żartuje. W ośrodku mieszka w tej chwili 20 osób. I jest to jedyny taki dom w Polsce. Przebywają tu od ośmiu miesięcy do dwóch lat. A co potem? - W Danii, gdzie powstał ten model terapii, osoba wychodząca z takiego ośrodka może liczyć na dalszą pomoc - przyznaje Serafin. W Polsce niestety nie.

- Nasz ośrodek jest modelowy. To ma być pierwszy krok, który poprawi sytuację młodych ludzi - mówi Serafin. Na podobną pomoc czekają też dorośli. Domy terapeutyczne dla nich można policzyć na palcach jednej ręki. - Psychiatria jest niemodną i niedofinansowaną dziedziną medycyny - przyznaje Michał Kuroń, psycholog ze szpitala bielańskiego w Warszawie. - Kiedy postanowiliśmy wyjechać z pacjentami na turnus rehabilitacyjny, dostaliśmy dla każdego z nich 500 złotych dofinansowania. Nie starcza na pensje dla psychiatrów i psychologów. Jadą na turnus, ale pracują za darmo.

Ośrodek w Zagórzu na razie jest finansowany z pieniędzy unijnych przeznaczonych na wyrównywanie szans. Część dodaje NFZ. - Mamy nadzieję, że gdy skończą się pieniądze z Unii, środki dadzą resorty edukacji i pomocy społecznej. Jest przecież duża szansa, że dzięki udzielonej teraz pomocy ci młodzi ludzie nigdy nie staną się niepełnosprawni - mówi Serafin.

AUTOR: Sylwia Szparkowska

Źródło : Rzeczpospolita

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl