PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Nagroda PEN Clubu dla T. Konwickiego


Nagroda PEN Clubu dla T. Konwickiego

2002-12-17


Nagroda PEN Clubu dla T. Konwickiego

Tadeusz Konwicki został wyróżniony przez polski PEN Club nagrodą im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości. Wyróżnienie to jest jedną z najważniejszych nagród literackich w naszym kraju. 16 grudnia w warszawskim Domu Literatury laureat odebrał nagrodę.

Mistrzem ceremonii był prezes polskiego PEN-Clubu Władysław Bartoszewski. PEN Club przyznaje nagrody im. Jana Parandowskiego od 1988 roku. Dotychczasowymi laureatami tego wyróżnienia zostali m.in.: Jerzy Turowicz (1988), Zbigniew Herbert (1989), Gustaw Herling-Grudziński (1990), Leszek Kołakowski (1992), Julian Stryjkowski (1993), Stanisław Lem (1994), Ryszard Kapuściński (1996), Tadeusz Różewicz (1997).

Tadeusz Konwicki urodził się w 1926 r. na Litwie. Jest autorem dwudziestu powieści, reżyserem i scenarzystą (twórcą tzw. "kina autorskiego"). Historycy literatury określają go często jako "sumienie społeczeństwa" i jego krzywe zwierciadło, jednego z pisarzy, którzy odcisnęli najtrwalsze piętno na literaturze i kulturze Polski powojennej. Początkowy okres jego pisarstwa (1948-1956) stał pod znakiem tendencyjności, służącej zarówno obrachunkowi z przeszłością - np. partyzancką, deheroizowaną w powieści "Rojsty" (1948) - jak i włączeniu się w komunistyczną ideologię.

- Początkiem wyzwalania się z poetyki tendencyjnej była powieść "Z oblężonego miasta" z 1956 roku, w której pisarz oddzielił kwestię obowiązku solidaryzowania się z pokrzywdzonymi od posłuszeństwa partii - mówi o pisarzu dr Roman Gawłowski z Instytutu Literatury Polskiej UW. - W powieści tej po raz pierwszy pojawia się też - stały odtąd w pisarstwie Konwickiego - obraz wileńskiej krainy jako przestrzeni ucieczki ze współczesności, przestrzeni, gdzie podstawowe dla życia ludzkiego relacje wobec drugiego człowieka i wobec przyrody miały charakter arkadyjski.

Najciekawszym wątkiem twórczości Konwickiego jest nurt historyczno-rozrachunkowy z wojenną przeszłością oraz rzeczywistością społeczno-polityczną po wojnie. Powstałe w tym czasie powieści analizują, nierzadko w formie metaforyczno-groteskowej, historię i aktualne życie społeczne. Do najciekawszych dzieł z tego okresu należą: "Sennik współczesny" (1963), "Wniebowstąpienie" (1967), "Kompleks polski" (1977), "Mała apokalipsa" (1979).

- Podobnie jak w powieściach, tak i w filmach Konwicki powraca ustawicznie do problematyki okupacyjnej - mówi Roman Gawłowski. - Wojna zaciążyła na osobowości jego bohaterów, deformując ich psychikę i determinując postawy życiowe. Uwidacznia się to m.in. w filmach "Salto", "Zaduszki" i "Jak daleko stąd, jak blisko".

Niemal każda nowa powieść czy film Tadeusza Konwickiego wzbudzała wiele kontrowersji i dyskusji. Sam pisarz tak mówi o swojej twórczości: - Piszę przede wszystkim dla czytelnika, z zamiarem zrobienia mu przyjemności, zabawienia go, złomotania lub zniszczenia. Aby pisać, muszę mieć drugiego człowieka.

źródło: Polska.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl