PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Najpopularniejsze kierunki studiów


Najpopularniejsze kierunki studiów

2003-09-19


Najpopularniejsze kierunki studiów

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przedstawiło wyniki analizy dotyczącej liczby studentów, przeprowadzonej pod kątem kierunków studiów i specjalności kształcenia.

Wynika z niej, że w roku akademickim 2002/2003 studiowało 1,788 tys. studentów, w tym prawie 3/4 (72% - 1,287 tys.) kształci się na uczelniach państwowych, a 1/3 (28% - 501 tys.) studiuje na uczelniach prywatnych.

Ponad połowa (54% - 968 tys.) uczy się w trybie wieczorowym i zaocznym. Najpopularniejszym kierunkiem studiów jest nadal zarządzanie i marketing, na którym studiuje 15% studentów, następne w kolejności są: pedagogika (9%), ekonomia (7,5%) i administracja (5,5%).

W wyższych szkołach najwięcej osób studiuje na specjalnościach związanych z zarządzaniem i marketingiem (13,1%), administracją (12,4%), turystyką, hotelarstwem i rekreacją (11,4%) oraz informatyką (10,5%).

Najwięcej studentów kształci się w województwie mazowieckiem - 20,3%, prawie 11% studentów kształci się w województwie śląskim, 9,4% w województwie małopolskim i 8,7% w województwie wielkopolskim.

Z przeprowadzonej analizy zmian preferencji studentów I roku w wyborze kierunków studiów i specjalności kształcenia (porównując lata akademickie 1999/2000 - 2002/2003) wynika, że w ciągu trzech lat liczba studentów I roku studiów wzrosła o 11% do 466 tysięcy. Najwięcej studentów przybyło w wyższych szkołach zawodowych państwowych i niepaństwowych, o 80% zwiększyła się liczba studentów I roku w uczelniach medycznych, o 30% w uczelniach rolniczych i o 20% w uniwersytetach. Spadła natomiast o 21% liczba studentów I roku w uczelniach niepaństwowych.

Najwięcej studentów I roku przybyło na kierunku informatyka, oraz na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, stosunki międzynarodowe, socjologia i filologia obca, turystyka i rekreacja. Największe spadki liczby studentów I roku wystąpiły na kierunkach: zarządzanie i marketing, ekonomia, finanse i bankowość oraz prawo, czyli najczęściej wybieranych dotychczas.

W wyższych szkołach zawodowych największy wzrost liczby studentów I roku w porównaniu z rokiem akademickim 1999/2000 wystąpił na specjalnościach związanych z turystyką, hotelarstwem i rekreacją oraz informatyką.

źródło: MENiS
opr.mc

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl