PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Naturalne sztuczne serce


Naturalne sztuczne serce

2008-01-15


Naturalne sztuczne serce

Żywe, bijące serce, jednak poza żywym organizmem, stworzyli amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Minnesoty. Jest to wielkie osiągnięcie, które prawdopodobnie bardzo szybko znajdzie zastosowanie w leczeniu ludzi - w transplantologii.

Badacze posłużyli się sercem martwego szczura i komórkami pobranymi z serca nowo narodzonego zwierzęcia.

Eksperyment został dokonany w warunkach laboratoryjnych, a nie w ciele szczura. Zespół pod kierunkiem prof. Doris Taylor pracuje teraz nad powtórzeniem eksperymentu - ale tym razem z sercem świni.

Transplantologiczny hit

Badacze przeprowadzili eksperyment z sercem martwego szczura, wykorzystując je jako strukturę. Za pomocą specjalnie do tego eksperymentu opracowanej techniki usunęli wszystkie komórki tworzące mięsień sercowy, pozostawili jedynie - jak to nazwali - matrycę międzykomórkową, coś w rodzaju rusztowania, na którym mogły się wesprzeć nowe komórki. Następnie do tej matrycy wstrzyknęli komórki uzyskane z serca nowo narodzonego szczura. Całą strukturę umieścili w sterylnie czystej przestrzeni. Po czterech dniach zaobserwowano pierwsze skurcze. Po ośmiu dniach od rozpoczęcia eksperymentu serce podjęło normalną akcję, zaczęło pracować jak pompa, tyle tylko, że o zmniejszonej sprawności, odpowiadającej 2 procentom wydajności serca normalnego dorosłego szczura.

Artykuł opisujący przeprowadzone doświadczenie zamieszcza styczniowy numer prestiżowego miesięcznika „Nature Medicine" zajmującego się badaniami biomedycznymi.

- Gdy zobaczyliśmy pierwsze skurcze, dosłownie odebrało nam mowę - powiedział członek zespołu dr Harald C. Ott. Z kolei prof. Doris Taylor przyznała: - To był jeden z dwóch wielkich momentów w moim życiu; pierwszy przeżyłam w 1997 roku, gdy ujrzałam rozwijające się komórki w sercu królika po zawale.

Teraz badacze z Uniwersytetu Stanowego Minnesoty w Minneapolis chcą kontynuować ten eksperyment. Za cel stawiają sobie wytworzenie naczyń krwionośnych i organów przeznaczonych do przeszczepów - z własnych komórek danego osobnika. Kolejnym krokiem na tej drodze powinno być wszczepienie zwierzęciu takiego sztucznobiologicznego serca wytworzonego w laboratorium, aby podjęło pracę, ale już nie in vitro, tylko in vivo.

Miliony serc do wymiany

Gdyby to się powiodło, zostałby rozwiązany podstawowy problem nieustannego braku organów do przeszczepu. U ludzi laboratoryjne serce mogłoby być stosowane, gdy pacjent oczekuje na odpowiedniego dawcę. Poza tym, jak przewiduje prof. Doris Taylor, z czasem technologia wytwarzania takich organów zostanie na tyle udoskonalona, że biosztuczne serce będzie mogło zastępować na zawsze usunięty organ, a nie tylko do chwili właściwego przeszczepu. Tego rodzaju organ, uzyskany z pomocą komórek biorcy, powinien być mniej podatny na odrzucenie. Badacze zakładają, że takie serce, gdy już podejmie pracą in vivo, powinno być regenerowane i odżywiane tak samo jak oryginalny organ, a jego pracę mózg i system nerwowy powinny regulować, tak jak regulują bicie prawdziwego serca.

Aktualnie w samych tylko Stanach Zjednoczonych ponad 3000 pacjentów czeka na przeszczep serca, ponieważ jest to jedyny sposób zachowania ich przy życiu. W skali całego świata ponad 22 milionom osób należałoby bez zwłoki wymienić serce.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców Minnesoty stwarza także nadzieję na wytwarzanie innych biosztucznych organów, takich jak nerka czy wątroba - zapotrzebowanie właśnie na te organy do przeszczepów jest największe.

AUTOR: Krzysztof Kowalski

Źródło: Rzeczpospolita

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl