PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Naukowcy chcą stworzyć tabletkę długowieczności


Naukowcy chcą stworzyć tabletkę długowieczności

2007-11-02


Naukowcy chcą stworzyć tabletkę długowieczności

Człowiek od wieków marzy o tym, żeby być nieśmiertelnym albo choć żyć tak długo jak biblijny Matuzalem, czyli 969 lat. Badacze z walijskiego Bangor University odkryli organizm, który  potrafi  przeżyć połowę tego czasu - ponad 400 lat. Mutacja genu wydłuża dwa razy życie nicienia.

To małż venus (Artica Islandica) mieszkający w zimnych wodach arktycznych na północ od Islandii. Dorosły osobnik przeżywał swą młodość, kiedy Giordano Bruno płonął na stosie, a Ziemia, nie Słońce, było centrum wszechświata.

- Jeśli w małżu Artica Islandica ewolucja stworzyła model efektywnej obrony przed niszczącym działaniem wieku, jest możliwe, że badania jego organów pomogą zrozumieć nam proces starzenia się - twierdzi Chris Richardson z Bangor Univeristy. 

Organizm człowieka nie jest wcale aż tak bardzo skomplikowany, jak nam się wydawało. Właściwie składa się ledwo z 20-25 tys. genów. Dla porównania nicień C. Elegans, przezroczysty robaczek osiągający do jednego milimetra długości, powszechny "królik" doświadczalny w laboratoriach naukowych, ma około 19.500 genów.

Dwa miesiące temu zespół uczonych z Univeristy of California odkrył, że mutacje w genie daf-2 nicieni powodują, że robaczek żyje dwa razy dłużej niż typowe 2-3 tygodnie. Z  kolei Nicholas Bishop i Leonard Guarente z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge znaleźli ośrodek w mózgu nicieni, w którym długowieczność jest programowana przez... głodówkę.

Ze studiów wynika, że zmniejszenie do 70 proc. liczby kalorii normalnie konsumowanych (bez obniżenia porcji witamin i innych składników odżywczych) przekłada się na zwiększenie długości życia o 40 proc. Tak dzieje się nie tylko w wypadku mikroorganizmów, ale także ssaków. Nieobjadanie się poprawiało u myszy skuteczność funkcjonowania układu odpornościowego, zmniejszało zachorowania na schorzenia krążenia, sprawiało, że system hormonalny działał lepiej.

Prof. Tongjian You zaleca zmniejszenie dziennych porcji pożywienia do 1200 kalorii dla kobiet i 1500 kalorii dla mężczyzn. Bo to może przedłużyć nasze życie. Badacze z MIT zidentyfikowali też gen o nazwie skn-1b, który jest podstawowy w całym procesie. Człowiek także ma ten gen; wiemy, że odpowiada on za wykształcanie się skóry, a później dorosłemu organizmowi pomaga w usuwaniu toksyn z układu krwionośnego.

Wszystkie te odkrycia być może w przyszłości zostaną wykorzystane do stworzenia pastylki, która będzie naśladować efekt kaskadowego działania hormonów i oszukiwać nasz mózg tak, aby włączał on tryb długowieczności.

O takiej tabletce Matuzalema marzy Leonard Guarente z MIT. Jest on założycielem firmy, która być może będzie kiedyś wytwarzać takie pastylki na długowieczność. Do tego jednak jest jeszcze bardzo daleko. Choć już o krok bliżej.

Autor: Adam Synowiec

Źródło: Polska

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl