PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Nie ma książek dla niewidomych


Nie ma książek dla niewidomych

2007-11-06


Nie ma książek dla niewidomych

Uczniowie czekają na podręczniki. Ministerstwo nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego niewidome dzieci nie mają się z czego uczyć.

- Nasi licealiści mają w brajlu tylko podręczniki do polskiego i angielskiego. Książek do pozostałych przedmiotów brak - wymienia Violetta Trzcina, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej. Podobnie jest w innych ośrodkach w kraju. Brakujące podręczniki nauczyciele wykonują sami.

- Na specjalistycznym sprzęcie komputerowym przekształcamy pismo drukowane na tekst w brajlu i rozdajemy karty uczniom - opowiada Violetta Trzcina. - Dzieci słabowidzące dostają zwykłe podręczniki i czytają je przez powiększalniki - dopowiada Barbara Planta, dyrektorka ośrodka w Krakowie. Na książki czekają głównie licealiści. Uczniowie podstawówek i gimnazjów mają komplet potrzebnych podręczników. - Jednak wydrukowanie wszystkich tytułów trwało aż siedem lat. Zamawialiśmy je w ministerstwie w 2000 roku. Teraz niektóre książki trzeba już dodrukować, bo szybko się zużywają. Zacierają się punkty brajla - mówi Barbara Planta.

Książki dla niewidomych i słabowidzących uczniów finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ze względu na koszty drukuje się tylko jeden tytuł z danego przedmiotu. Książki przekazuje się ośrodkom dla niewidomych i słabowidzących oraz specjalnym bibliotekom. Uczniowie korzystają z podręczników tylko na lekcjach. W szczególnych wypadkach wypożyczają do domów.

- Podręcznik do liceum do polskiego w brajlu to aż osiem tomów. Wyprodukowanie jednego jest bardzo drogie. To koszt około 400 zł. Nie ma możliwości, by uczeń sam pozwolił sobie na zakup potrzebnych książek - mówi Agata Kunicka-Goldfinger, dyrektorka liceum ogólnokształcącego w Jabłonkach. Przetarg na podręczniki dla licealistów, m.in. do geografii, matematyki, chemii, biologii, historii, wiedzy o społeczeństwie, i na dodruk ćwiczeń i książek dla innych klas resort edukacji ogłosił w sierpniu. Druk książek miał się zakończyć w grudniu.

Z naszych informacji wynika jednak, że przetarg dotąd nie został rozstrzygnięty. Ministerstwo nie wybrało żadnego z wykonawców, którzy się zgłosili - mówi Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych. Związek również złożył swoją ofertę na druk i kilkakrotnie prosił resort o informacje, na jakim etapie jest przetarg. - Nigdy nie dostaliśmy konkretnej odpowiedzi. Zawsze tylko zapewnienia, że książki będą. Woźniak-Szymańska szacuje, że druk książek dla niewidomych może trwać najkrócej trzy miesiące. Podręczniki dotrą więc do uczniów najwcześniej w lutym. - Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że dla licealistów, którzy przygotowują się do matury, to katastrofa - dodaje prezes PZN.

- Nauczyciele sami muszą tworzyć różnego rodzaju pomoce. Pracujemy też na materiałach z poprzednich egzaminów. Rodzice czytają uczniom w domu podręczniki - mówi Agata Kunicka-Goldfinger. Problemem jest też zmieniona przez resort lista lektur. Wiele pozycji nie jest dostępnych nawet na kasetach. - Jak sobie radzimy? Kupujemy zwykłe książki i czytają je wychowawcy - mówi Barbara Planta.

Ministerstwo ma kłopot z udzieleniem informacji, co dzieje się z przetargiem i czy w ogóle został rozstrzygnięty. Aneta Woźniak, rzeczniczka prasowa resortu: - Zadałam to pytanie odpowiednim departamentom. Trzeba czekać na wyjaśnienia.

Autor: Renata Czeladko  

Źródło : Rzeczpospolita

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl