PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » „Niebo w marcu”


„Niebo w marcu”

2008-03-03


„Niebo w marcu”

„W marcu mamy okazję do podziwiania wciąż jasnego Saturna, a także do obserwacji przejścia Księżyca na tle Plejad - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"W marcu dni robią się coraz dłuższe. Na samym początku miesiąca w Warszawie Słońce wschodzi o godzinie 6:22, a zachodzi o 17:16. Dnia 31 marca nasza dzienna gwiazda pojawia się na horyzoncie o godzinie 5:12, a znika za nim o 18:09" - mówi.

Jak dodaje dr Olech, wiosna rozpocznie się w tym roku 20 marca o godzinie 6:48, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.

Kolejność faz Księżyca w bieżącym miesiącu będzie następująca: nów wystąpi 7 marca o godz. 18:14, pierwsza kwadra - 14 marca o godz. 11:46, pełnia - 21 dnia miesiąca o godz. 19:40, a ostatnia kwadra - 29 marca o 22:47. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 10 marca o godzinie 22:42, a najdalej 26 marca o godzinie 21:12.

Olech przypomina także, że 12 marca wieczorem (tuż po godz. 18:00) dojdzie do przejścia Księżyca na tle gwiazd ze znanej gromady otwartej - Plejad.

Merkury, Wenus, Uran i Neptun w trzecim miesiącu tego roku znajdują się na niebie blisko Słońca i ich obserwacje nie są możliwe. W pierwszej połowie marcowych nocy możemy za to obserwować Marsa, choć - jak tłumaczy Olech - jego blask, po grudniowej opozycji, wciąż spada. Planetę widać jako czerwony obiekt w konstelacji Bliźniąt.

Nad ranem, około 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, możemy znaleźć Jowisza. "Choć warunki nie są najlepsze, jego odnalezienie ułatwi nam duża jasność planety sięgająca -2 wielkości gwiazdowych" - mówi astronom. Przez całą noc możemy za to obserwować Saturna, który świeci dość jasno w gwiazdozbiorze Lwa.

Chcąc zobaczyć planetę karłowatą Pluton musimy wyposażyć się w teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 15-20 centymetrów, wstać nad ranem i poszukiwać jej w konstelacji Węża.

W marcu nie mamy do czynienia z żadnym dużym rojem meteorów. Jak twierdzi Olech, wśród spadających w tym miesiącu gwiazd, warte wspomnienia są tylko te z rozmytego roju Wirginidów, których maksimum aktywności przypada na 24 marca. Jednak nawet wtedy nie powinniśmy liczyć na więcej niż około pięć meteorów na godzinę. AOL”

kap

Źródło :PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl



SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl