PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Obowiązkowe przedszkole dla pięciolatków


Obowiązkowe przedszkole dla pięciolatków

2008-07-17


Obowiązkowe przedszkole dla pięciolatków

  Od roku szkolnego 2010/2011 zostanie wprowadzona obowiązkowa edukacja przedszkolna dla dzieci pięcioletnich. Trafią one do przedszkoli w miejsce sześciolatków, które rozpoczną wcześniej edukację szkolną.

- Rodzice i nauczyciele obawiali się, że w wyniku oszczędności w części samorządów cykl kształcenia może zostać skrócony. Dlatego od roku 2010/2011 wprowadzimy obowiązkową edukację przedszkolną dla dzieci pięcioletnich – tłumaczyła w wywiadzie dla „Gazety Prawnej” Katarzyna Hall, minister edukacji.

To samorządy będą odpowiadały za zapewnienie przedszkola dla pięciolatków, bo edukacja przedszkolna to ich zadanie własne, na które nie dostają dotacji z budżetu państwa. MEN tłumaczy, że sześciolatki, które trafią do szkół zwolnią miejsce dla pięciolatków.

Od 2011 r. sześciolatki zostaną objęte subwencją oświatową. Pieniądze, które w ten sposób zaoszczędzą samorządy, powinny przeznaczyć na edukację przedszkolną.

W 530 gminach (21 proc.) nie ma ani jednego przedszkola. W Polsce dwukrotnie mniej czterolatków korzysta z przedszkola niż w Unii Europejskiej. Resort edukacji rok 2008/2009 ogłosił Rokiem Przedszkolaka.

- Robimy wszystko, aby nowych placówek powstało jak najwięcej. Zapewne część rozpocznie działalność dopiero po 1 stycznia przyszłego roku – zaznaczyła w wywiadzie dla „GP” Hall.

MEN chce również dostosować formy wychowania przedszkolnego do potrzeb lokalnego środowiska. Szczególny nacisk kładzie na pomoc w tworzeniu alternatywnych form wychowania przedszkolnego. Zdaniem wiceministra edukacji Zbigniewa Włodkowskiego, tworzenie „małych przedszkoli” może poprawić sytuację zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie prawie 80 proc. dzieci w ogóle nie korzysta z możliwości edukacji przedszkolnej.

Nowe formy edukacji przedszkolnej to punkty przedszkolne, zespoły wychowania przedszkolnego i Gminne Centra Edukacji Przedszkolnej. „Małe przedszkola” mogą prowadzić gminy, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, związki wyznaniowe, pracodawcy.

Punkt lub zespół przedszkolny może powstać w świetlicy środowiskowej, remizie strażackiej, budynku parafialnym, domu kultury, prywatnym domu lub mieszkaniu, budynku szkoły lub przedszkola i innych, odpowiednio zaadoptowanych lokalach.

Jak założyć małe przedszkole? Trzeba postarać się o uzyskanie opinii straży pożarnej, powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, zdobyć wpis do gminnego rejestru placówek oświatowych. Aby otrzymać dofinansowanie trzeba zgłosić do gminy przewidywaną liczbę wychowanków do 30 września roku poprzedzającego rozpoczęcie działalności.

– Jeśli organ prowadzący spełnia wszystkie wymagane prawem warunki lokalowe, przeciwpożarowe, sanitarne, kadrowe – samorząd nie ma prawa odmówić zarejestrowania placówki niepublicznej. Inaczej jest w przypadku przedszkoli o prawach placówki publicznej. Wtedy samorząd może odmówić rejestracji – zaznacza Hall.

Co o działaniach MEN sądzą samorządowcy? - Nie wiem czy śmiać się czy płakać, gdy słyszę o tym jak rząd stara się o upowszechnienie wychowania przedszkolnego. Bo de facto palcem nie kiwnął, aby pomoc gminom w realizacji tego zadania – komentował na naszej stronie Wiktor Osik, zastępca wójta Gminy Łuków.

W jego gminie w tym roku powstaje nowy budynek przedszkola. - W 100 proc. finansujemy go z własnego budżetu. W naszym województwie nie możemy nawet złożyć wniosku o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych. Budżet państwa, to oczywiste, nie pomaga gminom, ani w inwestycjach, ani w utrzymaniu przedszkoli – uważa Osik.

 

Źródło: Przegląd Samorządowy PAP

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl