PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Oskarowe ciekawostki


Oskarowe ciekawostki

2007-05-16


Oskarowe ciekawostki

16 maja 1929 roku po raz pierwszy przyznano nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oskary.

Autorem figurki jest znany scenograf - Cederick Gibbons. Według anegdoty miał on naszkicować projekt nowej statuetki na serwetce podczas nudnego bankietu. Statuetka mierzy 34,4 cm i waży 3,8 kg. Przedstawia postać rycerza trzymającego miecz krzyżowców i stojącego na rolce taśmy filmowej z pięcioma klatkami symbolizującymi główne gałęzie Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

Wciąż pozostaje zagadką, dlaczego statuetkę nazwano Oskarem. Jedna z wersji historii głosi, że sekretarka Akademii zauważyła, że statuetka przypomina jej wuja Oskara, inni twierdzą zaś, że to Betty Davis nadała statuetce przezwisko.

W swojej historii ceremonia rozdania Oskarów musiała być kilkukrotnie przekładana. W 1938 r. o tydzień, gdyż Los Angeles nawiedziły powodzie. Trzydzieści lat później o dwa dni - z powodu pogrzebu Martina Luthera Kinga. W 1981 r. o dobę, w związku z próbą zabójstwa Ronalda Reagana.

Wśród aktorek najwięcej nominacji zdobyły Katharine Hepburn i Meryl Streep - każda po dwanaście. Hepburn cztery razy dostała statuetkę, co lokuje ją na pierwszym miejscu. Wśród mężczyzn w tej kategorii wygrywa Jack Nicholson z jedenastoma nominacjami, a tuż za nim są Laurence Oliver i Spencer Tracy z dziewięcioma nominacjami.

Tylko dwie kobiety były nominowane za reżyserię: Jane Campion za „Fortepian" i Lina Wertmuller za „Seven Beauties".

Alfred Hitchcock, choć pięciokrotnie nominowany, Oskara dostał nie za reżyserię, lecz za całokształt twórczości (1967). Tylko trzy obrazy zdobyły Oskary w pięciu głównych kategoriach (najlepszy film, reżyseria, aktor, aktorka, scenariusz): „Ich noce", „Lot nad kukułczym gniazdem" i „Milczenie owiec".

Najmłodszą zdobywczynią statuetki była Shirley Temple (6 lat). Wyróżnienie Akademii otrzymał również 10-letni Tatum O'Neal za drugoplanową rolę w „Papierowym księżycu".

Trudno w to uwierzyć, ale czasami laureaci odmawiają odebrania nagrody. Po raz pierwszy zrobił to scenarzysta Dudley Nichols. Uwikłany w spór toczony przez Stowarzyszenie Pisarzy Filmowych z Akademią, nie odebrał w 1935 roku za scenariusz „Potępieńca".

Źródło: http://www.stopklatka.pl/

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl