PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Ostatni zajazd, ostatnie dzieło


Ostatni zajazd, ostatnie dzieło

2007-02-13


Ostatni zajazd, ostatnie dzieło

13 lutego 1834 roku Adam Mickiewicz ukończył pisanie „Pana Tadeusza". Zachęcamy do przypomnienia sobie najważniejszych informacji o tej epopei.

„Pan Tadeusz", jeden z najznamienitszych w Polsce, obok „Wojny Chocimskiej" Wacława Potockiego, przykładów epopei narodowej, kończy w zasadzie twórczość poetycką Adama Mickiewicza (1798-1855).

Pisany z przerwami od 1833 r., został ukończony i wydany w Paryżu mniej więcej dwa lata od chwili opuszczenia Wielkopolski, która była ostatnim regionem ojczystym oglądanym przez poetę.

Autor wyraził w tym utworze wielką tęsknotę za rodzinną Litwą, przedstawił stan szlachecki jako grupę społeczną przechowującą narodową tradycję, wreszcie ukazał Polskę odchodzącą już w przeszłość, ale godną zapamiętania i odwoływania się do jej wartości.

Pełny tytuł dzieła brzmi: „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie, historia szlachecka z r. 1811 i 1812 w dwunastu księgach wierszem napisana". Opowiada o powrocie młodego adepta szkół, Tadeusza, do rodzinnego dworu, pełnego niespodziewanych gości i związanych z nimi przygód.

Zwykłe życie szlachty polskiej ukazane zostało na tle wydarzeń wojny napoleońskiej z Rosją, z którą Polska wiązała nadzieje na niepodległość. Kulminacyjna scena zajazdu, czyli zbrojnego starcia w ramach regulacji sąsiedzkich zatargów, w sposób idealistyczny ukazuje dążenie do zgody, solidarność szlachty i wyrzeczenie się prywaty dla dobra ojczyzny.

Więcej informacji o twórczości Adama Mickiewicza znajdziesz TUTAJ.

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl