PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » PAP: Dawne obrzędy wiejskie towarzyszące tzw. świętym wieczorom


PAP: Dawne obrzędy wiejskie towarzyszące tzw. świętym wieczorom

2008-12-31


PAP: Dawne obrzędy wiejskie towarzyszące tzw. świętym wieczorom

Czynienie przez kawalerów "hołhotuszek" czyli psot, wróżenie, kolędowanie z gwiazdą i odgrywanie Herodów towarzyszyło niegdyś mieszkańcom podlaskich wsi na początku karnawału, podczas tzw. świętych wieczorów. 

O obrzędach zimowych, ale też związanych z innymi porami roku, można przeczytać w nowej publikacji "Plastyka ludowa roku obrzędowego w województwie podlaskim", wydanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Jak pisze autor książki, Zygmunt Ciesielski, okres tzw. świętych wieczorów, zwanych w powiecie grajewskim guzinami, a we wschodnich powiatach - krzywymi wieczorami, rozpoczynał się pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia.

Czas wieczorów trwał do Trzech Króli i był objęty zakazem wykonywania niektórych prac, zwłaszcza po zmroku, m.in. przędzenia i szycia. Był to czas towarzyskich odwiedzin, wspólnego biesiadowania. Domownicy śpiewali kolędy i chętnie przyjmowali kolędników.

Czas wieczorów rozpoczynał też karnawał, czyli okres "nadziei, zabaw, przewidywania korzystnej przemiany w przyrodzie". Obfitował w magiczne znaczenia i wróżby: na św. Szczepana (26 grudnia) święcono owies lub obsypywano się nim wzajemnie.

Na wigilię Nowego Roku przewidziano wróżby matrymonialne, a kawalerowie odwiedzali obejścia, w których mieszkały dziewczęta, i zgodnie z tradycją, czynili różne hołhotuszki, czyli psoty, np. "kradnąc drzwi od stodoły i wynosząc w pole, zdejmując koła z wozów lub wciągając całe wozy na dachy budynków".

Malowano też wtedy drzwi, płoty i okna domów panien mieszaniną oleju i popiołu lub smoły. "W tym czasie - przejścia do świata ciemności od świata światła - wszystko było dozwolone" - podkreślił autor książki (...)

 

Aby przeczytać cały artykuł, kliknij tu

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl