PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Pan żubr we własnej osobie...


Pan żubr we własnej osobie...

2006-09-26


Pan żubr we własnej osobie...

Białowieża to przede wszystkim piękny rezerwat przyrody, gdzie królują dostojne żubry. Swobodnie przechadzające się po moczarach, budzą szacunek i postrach. Jednak myli się ten, kto myśli, że to jedyna atrakcja tej dzikiej puszczy.

Na przełomie 1919 i 1920 roku w dawnym pałacu carskim rozpoczęto przygotowania ekspozycji muzealnej, która została udostępniona dla turystów w połowie lat dwudziestych. Od tego momentu datuje się powstanie Muzeum Przyrodniczego w Białowieży.

Dzisiaj, dzięki uzyskanym środkom finansowym, muzeum dysponuje nowym, dostosowanym do wymagań ekspozycyjnych budynkiem z salami wystawowymi o łącznej powierzchni 1500 m kw., salą wystaw czasowych o powierzchni około 180 m kw. oraz nowocześnie wyposażoną salą konferencyjną na 176 osób.

Nowoczesne, multimedialne prezentacje i bardzo bliski kontakt ze światem przyrody pozostawiają niezapomniane wrażenie na zwiedzających.

Po przekroczeniu szklanych drzwi wkraczamy do nowego świata, o którym będzie opowiadać przewodnik. Otacza nas półmrok, który pozwala lepiej skupić się na tym, co zaraz zobaczymy.

Po kilku słowach wstępu wchodzimy głębiej i nagle... zapalają się światła i widzimy stado żubrów, które żeruje o wczesnym świcie. Przewodnik opowiada o zagładzie, pracach nad ocaleniem tego gatunku i powrocie żubrów do natury.

Powoli przechodzimy dalej, a tam, przy migoczącym ognisku król Aleksander Jagiellończyk przygotowuje się do polowania. Nie jest sam, bo w razie szarży rannego, rozjuszonego żubra, chronić go będzie osocznik.

Przewodnik rozpoczyna opowieść o różnych typach lasu, jakie w Puszczy Białowieskiej można spotkać. Poznajemy niezwykłość i bogactwo życia podziemnego lasu: konstrukcję gniazda mrówek, różnice w systemach korzeniowych różnych gatunków drzew, zwyczaje borsuków. Zwiedzanie tej części muzeum kończy multimedialny pokaz o sezonowych zmianach zachodzących w przyrodzie wraz z kolejnymi porami roku.

Po wejściu schodami na górę wkraczamy do krainy, w której to my jesteśmy mali, a ogromnymi stworzeniami są owady. Dzięki ich stukrotnemu powiększeniu możemy zobaczyć całe piękno tych stworzeń oraz dowiedzieć się o ich roli w naturze. Chwilę później rozbrzmiewa ryk jelenia na rykowisku.

Następnie obserwujemy polowanie wilków na jelenia, widzimy jak dwa osobniki rzucają mu się do szyi. Znacznie spokojniejszy przebieg ma polowanie rysia, a my widzimy matkę, która przyprowadziła swojego potomka do ofiary.

Dzięki kolejnej prezentacji multimedialnej możemy przekonać się, jakie są różnice w ilości owadów żyjących na drzewach za ich życia i po śmierci, kiedy to zaczynają „drugie życie”.

Opuszczając ekspozycję, możemy zobaczyć symboliczny zaczątek przyszłego potężnego lasu – trzyletnią siewkę sosny.

Serdecznie zapraszamy do odbycia tej fascynującej podróży. Jest to znakomita lekcja biologii, której nigdy nie zastąpią zajęcia w szkolnych murach.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej muzeum. Kliknij TUTAJ.


Muzealne żubry

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl