PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Polacy w zespole-laureacie pokojowego Nobla


Polacy w zespole-laureacie pokojowego Nobla

2007-12-11


Polacy w zespole-laureacie pokojowego Nobla

Polscy naukowcy z Instytutu Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach są współautorami jednego z opracowań Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu - laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Działający przy ONZ panel - IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) oraz były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore odebrali w poniedziałek w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla.

- W jakimś drobnym stopniu, w jednej dwusetnej, jednej trzysetnej, możemy się czuć współtwórcami tej nagrody - powiedział w Gliwicach dyrektor Instytutu i wiodący autor projektu prof. Krzysztof Warmuziński. - Nie jadę do Oslo odbierać Nobla, natomiast czuję się w drobnej cząstce nią uhonorowany - dodał.

"Jesteśmy współtwórcami drobnej cząstki tej nagrody"

Prof. Warmuziński i jego dwaj współpracownicy - dr Manfred Jaschik i dr Marek Tańczyk - byli współautorami jednego z opracowań IPCC - raportu nt. wychwytu i składowania dwutlenku węgla.

- Ten raport jest jednym z kilku opracowań IPCC, które były podstawą przyznania pokojowej Nagrody Nobla. Jesteśmy więc współtwórcami drobnej cząstki tej nagrody. Dostaliśmy z IPCC list gratulacyjny, który docenia nasz udział w tworzeniu tego raportu i pracach IPCC w ogóle - powiedział prof. Warmuziński.

Jak zaznaczył, Polacy mogliby uczestniczyć w poniedziałkowej gali w Oslo, ale mieli pecha w losowaniu. - Dostaliśmy nawet schemat komponowania delegacji, która w Oslo nagrodę będzie odbierać. W sumie delegacja liczy 25 osób, było 8 wolnych miejsc, które zostały rozdzielone między współautorów tego raportu specjalnego w drodze losowania. Nam się nie poszczęściło, nie pojechaliśmy do Oslo - tłumaczył.

"Za kilka lat może być za późno"

Jak podkreślił, świadomość szkodliwości dwutlenku węgla i jego fatalnego wpływu na zmiany klimatu rośnie. - Nie wiemy na sto procent, że to dwutlenek węgla odpowiada za zmiany klimatyczne, ale suma poszlak jest bardzo poważna. Dlatego jeśli nie podejmiemy działań natychmiast, to za kilka lat będzie za późno - zaznaczył.

Ideą współtworzonego przez Polaków raportu jest przedstawienie aktualnego stanu wiedzy w sposób zrozumiały dla polityków. - Wychwyt dwutlenku węgla polega na usunięciu go z gazów spalinowych, które lądują w atmosferze i dramatycznie pogarszają klimatyczną kondycję świata - wyjaśnił naukowiec. Obecnie najbardziej ekonomiczną i stosowaną już metodą wychwytu jest metoda absorpcyjna.

Tegoroczny Nobel

Jak uzasadnił norweski Komitet Noblowski, tegoroczną Nagrodę Nobla przyznano za "wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianamiń.

Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu został utworzony 19 lat temu przez dwie organizacje Narodów Zjednoczonych - Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i Program Ochrony Środowiska (UNEP). Jest to międzynarodowa organizacja naukowa złożona z naukowców i przedstawicieli rządów. Bada stan wiedzy na temat zmian klimatu oraz sposób jej przekazywania władzom różnych krajów i osobom lub instytucjom zainteresowanym tą tematyką.

Źródło: Gazeta Wyborcza

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl