PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Polscy archeolodzy - odkrywcy


Polscy archeolodzy - odkrywcy

2006-07-06


Polscy archeolodzy - odkrywcy

Niezwykłego odkrycia dokonali polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Gwatemali, w ośrodku kultury Majów o nazwie Nakum natrafili na nieobrabowany grobowiec królewski – informuje dr Jarosław Źrałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Odkrycie nieobrabowanych grobów królewskich Majów należy do prawdziwej rzadkości, ponieważ przez dziesiątki lat wiele stanowisk tej kultury było systematycznie plądrowanych przez rabusiów w poszukiwaniu grobów i innych depozytów ofiarnych" – podkreśla archeolog.

W grobowcu odnaleziono fragmentarycznie zachowany szkielet, kilka naczyń (w tym pięknie malowaną misę przedstawiającą tancerza w bogatym stroju), kilkaset paciorków, kości i muszle tworzące naszyjniki, bransolety i inne ozdoby, pierścień z muszli i wiele innych zabytków.

W okolicy klatki piersiowej zmarłego spoczywał tzw. pektorał, czyli emblemat władzy pokryty rytym wyobrażeniem twarzy władcy oraz tekstem hieroglificznym, który stanowi niezwykle ważne źródło informacji dla poznania dziejów Majów. Ze wstępnej analizy tekstu pokrywającego pektorał wiadomo, że wśród hieroglifów znajduje się tytuł królewski.

Grobowiec datowano na przełom VII i VIII wieku n.e., a więc na czasy bujnego rozkwitu cywilizacji Majów. Wiadomo jednak, że pektorał spoczywający na piersi zmarłego jest o kilka stuleci starszy i był przypuszczalnie przechowywany przez członków rodziny królewskiej jako ważna pamiątka rodowa.

Nad grobowcem polscy archeolodzy natrafili również na dwa depozyty ofiarne, na które łącznie składały się trzy naczynia i podłużna rurka rytualnie przełamana przez Majów. Jedno z naczyń zawierało niezwykle rzadkie zabytki: trzy pierścienie pokryte wizerunkami ludzkich twarzy i osiem paciorków z jadeitu.

Grobowiec królewski w Nakum to pierwszy tego typu obiekt archeologiczny w tej miejscowości.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl