PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Polscy archeolodzy odsłaniają bizantyjski kościół


Polscy archeolodzy odsłaniają bizantyjski kościół

2005-10-21


Polscy archeolodzy odsłaniają bizantyjski kościół

Archeolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy pracują na terenie starożytnego miasta Chersones Taurydzki koło Sewastopola na Krymie (Ukraina), odsłaniają bizantyjski kościół z XI wieku.

Polsko-ukraiński projekt badawczy "Topografia rzymskiego i wczesnobizantyjskiego miasta Chersones Taurydzki", zaplanowany na lata 2002-2006, prowadzony jest w ramach współpracy poznańskiego UAM z Narodowym Rezerwatem "Chersones Tavriceski" - informuje kierujący badaniami dr Andrzej Biernacki z UAM.

W czasie tegorocznych badań udało się odkryć całkowicie kościół długości 13,7 m i szerokości 11,2 m, z zachowanymi murami o wysokości 1,4 m. Dobrze zachowały się też elementy wystroju wnętrza: postumenty pod ołtarze oraz posadzka z płyt wapiennych i marmurowych. Jest to najprawdopodobniej kościół wzniesiony w XI wieku i zniszczony po 1260 roku w związku z najazdami Tatarów.

Pod posadzką kościoła znaleziono kilka grobów z bogatym wyposażeniem. Była tam biżuteria z brązu: pierścionki, kolczyki, elementy dekoracyjne naszywane na odzież oraz szklane bransolety. Unikatowe znalezisko w jednym z grobów stanowi złota moneta z czasów cesarzy Konstantyna VII i Romana II, panujących w latach 913-963. Znaleziono też fragmenty bizantyjskiej tkaniny ze srebrną nitką i fragment opaski zdobionej brązowymi wisiorkami noszonej przez kobiety bizantyjskie na głowie.

Podczas wykopalisk odkryto również fragmenty muru i stadionu, na którym odbywały się zawody sportowe. Mur oddzielał widownię od bieżni stadionu. Badania pozwoliły ustalić, że wnętrze stadionu miało 20 m szerokości a szerokość bieżni wynosiła 9 m. Przy południowym odcinku muru odkryto dwa pomieszczenia, być może sklepy lub magazyny znajdujące się pod widownią stadionu.

W czasie tegorocznej kampanii przeprowadzono specjalistyczne badania elektrooporowe, mające na celu lokalizację i określenie przebiegu murów stadionu. Archeolodzy ukraińscy zrobili 400 zdjęć lotniczych, które pomogą w określeniu zabudowy kwartałów mieszkalnych w zachodniej części miasta i wytypowaniu najbardziej interesujących obiektów do dalszych badań.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl