PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Poprawka zamiast amnestii


Poprawka zamiast amnestii

2008-05-05


Poprawka zamiast amnestii

Dziś zaczyna się matura. Zdaje ją 440 tys. uczniów. W tym roku nie ma już amnestii. Można będzie za to poprawić jeden egzamin w sierpniu

- Sierpniowy egzamin poprawkowy wprowadzamy do maturalnego terminarza po raz pierwszy. Będzie obowiązywał również w następnych latach - mówi Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Chcemy, by maturzyści mogli jeszcze przed wrześniową rekrutacją na uczelnie zdać przedmiot, którego nie zaliczyli.

Ale jest jeden warunek. Z sierpniowej poprawki mogą skorzystać tylko ci tegoroczni maturzyści, którzy przystąpili do wszystkich obowiązkowych egzaminów i tylko z jednego nie uzyskali minimum 30 proc. punktów potrzebnych do zaliczenia. Poprawiać można egzamin ustny (25 - 29 sierpnia) albo pisemny (26 sierpnia).

- Poprawka może nie daje szans na dostanie się na najlepsze uczelnie, ale to o wiele lepszy pomysł niż amnestia pomysłu Romana Giertycha, bo każdy uczciwie zapracuje na zdanie matury - uważa Jan Sowa, maturzysta z XIII LO w Szczecinie.

Maturalna amnestia obowiązywała przez ostatnie dwa lata. Były minister edukacji Roman Giertych wprowadził ją, kiedy okazało się, że w 2006 roku matury nie zdał co piąty uczeń. Krytykowana przez rektorów uczelni oraz nauczycieli amnestia polegała na tym, że można było nie zdać jednego egzaminu, a maturę i tak się miało zaliczoną, jeśli średnia z egzaminów wynosiła co najmniej 30 procent punktów.

Z amnestii w ciągu tych dwóch lat skorzystało ok. 100 tys. osób. Poprawiły się statystyki zdawalności matury. W 2007 r. egzaminy zaliczyło 90 proc. zdających, podczas gdy w 2006 r. - 79 proc. Egzaminy najgorzej wypadły w liceach profilowanych i technikach. Amnestię maturalną zniósł Trybunał Konstytucyjny.

W tym roku do matury przystępuje ponad 440 tys. uczniów. Egzaminy rozpoczynają się obowiązkowym pisemnym z języka polskiego. Uczniowie muszą też przystąpić do egzaminów pisemnych z języka obcego (najczęściej w tym roku będzie zdawany angielski) i z wybranego przedmiotu (najpopularniejsze to wiedza o społeczeństwie i geografia). Matura decyduje o dostaniu się na studia.

- Odkładam ostateczną decyzję o wyborze kierunku do czasu ogłoszenia wyników - mówi Michał z warszawskiego VI LO im. T. Reytana.

Wyniki matur - 30 czerwca.

Informacje dla maturzystów www.cke.edu.pl

Rzeczpospolita

 

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl