PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Poprawki na ostro


Poprawki na ostro

2007-11-19


Poprawki na ostro

Czy studenci muszą płacić za egzaminy poprawkowe? Prywatne uczelnie wbrew stanowisku rządu nie chcą rezygnować z opłat. Spór musi rozstrzygnąć nowy minister

Problem opłat za egzaminy poprawkowe dotyczy wszystkich uczelni - państwowych, jak i niepaństwowych. Każda wprowadziła takie opłaty, choć nie na wszystkich kierunkach. Cena: od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na niektórych kierunkach - medycynie, prawie czy na studiach technicznych bywają przedmioty, które przy pierwszym podejściu oblewa nawet 80 proc. roku.

Stronę buntujących się studentów wzięło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Listownie pouczyło rektorów, że pobieranie opłat za poprawki jest niezgodne z prawem. Wśród studentów zapanowała radość, wielu już poczyniło przymiarki, by żądać zwrotu pieniędzy za poprzednie egzaminy. Ale Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, która zrzesza ponad 200 uczelni prywatnych w kraju, zaprotestowała. Prof. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej napisał do ministerstwa, że uczelnie prywatne są wyjęte spod zakazu: - Zasady pobierania opłat w uczelniach niepublicznych określa organ wskazany w statucie uczelni - argumentuje. Czyli najczęściej rektor placówki.

- W ustawie o szkolnictwie wyższym jest napisane, że uczelnie mogą pobierać opłaty za usługi związane ze studiami. Trudno uznać egzamin za usługę. Uprawnienia wynikające z regulaminu studiów są już bowiem w czesnym - odpowiada Leszek Cieśla, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Resort to potwierdza: - Zakaz dotyczy także uczelni niepublicznych, gdyż zapisy ustawy obowiązują wszystkie szkoły - przekonuje Ewa Kafarska, rzeczniczka MNiSW. Głos rozstrzygający będzie miała nowa minister prof. Barbara Kudrycka. Kiedy wyda stanowisko? Być może już dziś - w pierwszym dniu swojego urzędowania.

Dla uczelni zlikwidowanie opłat oznacza straty do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. - Łatwo pieniędzy nie oddadzą. A jeżeli już, to pewnie podniosą czesne - podsumowuje na studenckim forum internetowym Rafał.

Autor: ol, gw

Źródło: Metro

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl