PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Prawo małych przedszkoli


Prawo małych przedszkoli

2008-05-07


Prawo małych przedszkoli

Nareszcie gotowy jest projekt rozporządzenia MEN zmieniający rozporządzenie w sprawie innych form wychowania przedszkolnego. Ma on ułatwić zakładanie punktów i zespołów przedszkolnych m.in. przez gminy.

Od stycznia obowiązuje rozporządzenie MEN w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. Umożliwia ono tworzenie obok tradycyjnych przedszkoli placówek alternatywnych, np. zespołów wychowania przedszkolnego i punktów przedszkolnych przez gminy, stowarzyszenia i osoby prywatne. Tworzenie alternatywnych przedszkoli ma zwiększyć dostęp do edukacji zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Niestety rozporządzenie z początku roku nie uregulowało kwestii warunków lokalowych, w których mogą być prowadzone zajęcia. Dlatego, zgodnie z prawem pomieszczenia, w których prowadzone są te formy, musiały spełniać takie same wymagania, jak przedszkole czy szkoła.

Specjaliści z organizacji tworzących alternatywne przedszkola apelowali o zmianę przepisów, podkreślając, że przepisy sanepidu, nadzoru budowlanego, ppoż są nieżyciowe i większość budynków wiejskich, gdzie miałyby powstawać alternatywne przedszkola nie jest w stanie ich spełnić.

- Wiejska edukacja przedszkolna musi być oparta na małych lokalnych placówkach. Tak dzieje się nawet w bogatych państwach, jak Skandynawia, czy Szwajcaria, ponieważ musi się ona odbywać blisko domu dziecka - podkreślała Elżbieta Tołwińska-Królikowska, koordynatorka projektu "Małe Przedszkole w Każdej Wsi" z Fundacji Inicjatyw Oświatowych.

Nowelizacja rozporządzenia łagodzi wymogi sanitarno-lokalowe, w porównaniu z przedszkolem i szkołą wobec punktów i zespołów. Zmiany są efektem uzgodnień MEN z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Zgodnie z projektem rozporządzeniem zajęcia dla 3 do 5 dzieci mają być prowadzone w pomieszczeniu, które ma co najmniej 16 m2. W przypadku gdy dzieci jest więcej niż 5, powierzchnia ulega zwiększeniu o co najmniej 2 m2 na każde kolejne dziecko, jeżeli pobyt dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie. Wysokość pomieszczeń ma wynosić co najmniej 2,5 m.

Rodzice dzieci uczęszczających do alternatywnego przedszkola mogą uczestniczyć w zajęciach z dziećmi. Jednocześnie rozporządzenie nakłada obowiązek posiadania przez rodziców książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych.

- Udział rodziców w zajęciach ma formę pewnego rodzaju wolontariatu, jednak nie powinno to ich zwalniać z obowiązku spełniania wymogów zdrowotnych określonych dla osób pracujących z dziećmi - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Przypomnijmy, że w zespole wychowania przedszkolnego zajęcia mogą być prowadzone tylko w niektóre wybrane robocze dni tygodnia, natomiast w punkcie przedszkolnym - przez wszystkie robocze dni w tygodniu. Minimalny dzienny wymiar zajęć wynosi 3 godziny, a tygodniowy - 12 godzin. Dotyczy to zarówno zespołu wychowania przedszkolnego, jak i punktu przedszkolnego.

W alternatywnych przedszkolach zatrudnieni muszą być wykwalifikowani pedagodzy, ale pozostałe wymagania, np. lokalowe, są mniej rygorystyczne niż dla tradycyjnych przedszkoli. W placówkach tych podstawy programowe wychowania i nauczania będą mogły być realizowane w całości lub w części. Zajęcia - zarówno w zespole wychowania przedszkolnego, jak i w punkcie przedszkolnym - są organizowane w grupach liczących od 3 do 25 dzieci.

Na tworzenie alternatywnych przedszkoli i wsparcie tzw. małych przedszkoli, które powstały w ostatnich latach, przeznaczono 240 mln euro ze środków Unii Europejskiej na lata 2007-2013.

Zamieszczamy projekt rozporządzenia MEN zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. projekt 

Anna Mikołajczyk-Kłębek


Serwis Samorządowy PAP

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl