PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Problemy polskiej edukacji


Problemy polskiej edukacji

2007-10-09


Problemy polskiej edukacji

Podstawowym problemem polskiego systemu edukacji jest niska jakość kształcenia - taka teza znalazła się w raporcie „Edukacja dla pracy” przygotowanym w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i zaprezentowanym w Belwederze.

Głównym celem „Raportu o Rozwoju Społecznym - Edukacja dla Pracy” było przedstawienie pomysłów na lepsze dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy w Polsce. W związku z tym w raporcie przeanalizowane zostały zależności pomiędzy systemem edukacji a rynkiem pracy, kierunki rozwoju popytu na pracę oraz funkcjonowanie polskiego systemu edukacji, zwłaszcza pod kątem przygotowania absolwentów do wejścia na rynek pracy.

Co o polskim systemie edukacji mają do powiedzenia autorzy raportu?

Polska oświata uległa zasadniczym zmianom w wyniku reform wprowadzanych od 1990 roku. Nastąpiło upowszechnienie szkolnictwa średniego i wyższego. Niestety powstały jednocześnie duże braki w kształceniu zawodowym (w tym szczególnie w praktycznych umiejętnościach zawodowych). Dodatkowo zbyt mała liczba osób kształci się na kierunkach technicznych i przyrodniczych.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił duży wzrost w kształceniu umiejętności wysoko cenionych na dzisiejszym rynku pracy: znajomości języków obcych, informatyki, zdolności komunikacyjnych, pracy zespołowej i umiejętności uczenia się.

Wraz z pojawieniem się szkół niepublicznych i płatnych wzrosła konkurencja, zwłaszcza na poziomie szkolnictwa wyższego. Niestety za „ilością” nie poszła „jakość” - obecnie obserwujemy obniżenie poziomu nauczania i spadek kształcenia na kierunkach o stosunkowo wysokich kosztach. Finansowanie szkolnictwa wyższego w ostatnich latach skupiło się na tworzeniu filii uczelni i rozproszeniu terytorialnym, zabrakło natomiast środków na wspieranie najlepszych kierunków.

Podstawowym problemem naszego systemu edukacji pozostaje również niska jakość kształcenia. Jednym z potwierdzeń niewydolności polskiej oświaty jest powszechne zjawisko korepetycji i dokształcania uczniów na kursach pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

Minister rozwoju regionalnego, Grażyna Gęsicka, zapowiedziała, że wnioski z raportu zostaną wykorzystane przy dysponowaniu środkami unijnymi. Większość z nich, według zapowiedzi pani minister, ma trafić do uczelni technicznych. (W najbliższym czasie na wsparcie systemu edukacji w Polsce zostanie przeznaczone około 5 mld euro - pieniądze na ten cel pochodzić będą głównie ze środków UE).

Więcej na temat raportu wraz z jego pełną wersją elektroniczną znaleźć można na stronie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP): kliknij TUTAJ.

Raport o rozwoju społecznym Polska 2007 - „Edukacja dla pracy” opracowała (z inicjatywy UNDP i we współpracy z Biurem Inicjatyw Społecznych Kancelarii Prezydenta RP oraz Bankiem Światowym) grupa ekspertów pod kierunkiem prof. Urszuli Sztanderskiej.

Milena Więckowska

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl