PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Próbna matura pojawia się i znika


Próbna matura pojawia się i znika

2007-09-27


Próbna matura pojawia się i znika

Będzie czy nie będzie? Uczniowie mają zamęt w głowach w związku ze zmieniającymi informacjami na temat próbnej matury. W środę niektóre gazety i portale informowały, że Centralna Komisja Egzaminacyjna jej nie zorganizuje. CKE odmawia komentarza i ostatecznie informuje: próbne egzaminy odbędą się w marcu.

- Człowiek dostaje konkretny arkusz z pytaniami i może nad nim posiedzieć tylko określoną ilość czasu. Rozplanowanie tego czasu na poszczególne zadania to najważniejsza rzecz, którą można przećwiczyć na próbnej maturze, i choćby z tego powodu warto ją organizować - uważa Stanisław Pietras, dyrektor V LO w Krakowie.

Jeszcze w środę ani on, ani jego uczniowie nie byli pewni, czy takie ćwiczenie w warunkach zbliżonych do prawdziwej matury uda im się wykonać.

Gazety i portale: próby nie będzie

"Urzędnicy zaskoczyli licealistów. Centralna Komisja Egzaminacyjna w tym roku próbnej matury nie przygotuje" - napisało wczoraj "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska". Informacja ta pojawiła się na portalu Onet oraz na internetowej stronie tygodnika społeczno-oświatowego "Głos Nauczycielski". O tym, że w tym roku próby nie będzie, kilka dni temu na spotkaniach z dyrektorami informowali przedstawiciele Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w Warszawie i Wrocławiu.

Powód? Barbara Czarnecka-Cicha, kierowniczka wydziału matur w CKE, tłumaczy we wrocławskiej gazecie, że organizacja próbnej matury nie jest zadaniem statutowym CKE i że sposób przeprowadzenia matur w szkołach budził wątpliwości. Uczniowie byli niedostatecznie pilnowani i ściągali, a nauczyciele, wbrew prawu, ocenę z próbnej matury wpisywali do dziennika i brali pod uwagę przy klasyfikacji. Jednym słowem farsa, której nie ma co dalej ciągnąć. Jeśli szkoła chce przeprowadzać próbę, proszę bardzo. Może to zrobić na własną rękę, wykorzystując np... testy z ubiegłych lat.

Komisja zmienia zdanie

Kiedy wczoraj skontaktowaliśmy się z Czarnecką-Cichą, nie chciała szerzej komentować swoich wypowiedzi, ale też ich nie zdementowała. - To wszystko prawda, co powiedziałam. Jednak próbna matura się odbędzie. W marcu - poinformowała.

Co spowodowało zmianę decyzji CKE? Na ten temat kierowniczka wydziału matur nie chciała się wypowiadać.

Niechętnie mówi też na ten temat szef CKE, Marek Legutko. - Moi pracownicy, mówiąc, że próbnej matury nie będzie, mieli na myśli, że nie odbędzie się ona w roku 2007 - próbuje tłumaczyć. Nie chce rozmawiać o wypowiedziach Czarneckiej-Cichej do wrocławskiej gazety ani o tym, że dyrektorzy niektórych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych zdążyli już poinformować dyrektorów szkół i uczniów, że próby nie będzie.

- Z marketingowego punktu widzenia to bardzo dobrze, że już we wrześniu rozmawiamy o maturach. Nieważne, czy spowodowało to dobre, czy złe wydarzenie - mówi wymijająco.

Nieoficjalnie wiadomo, że na zmianę decyzji CKE wpłynęły protesty rodziców i uczniów z województw, gdzie wiadomość o zaniechaniu organizacji próbnej matury została już ogłoszona (OKE w Krakowie nie zdążyła tego zrobić).

Za wcześnie czy za późno?

Próbna matura nie jest obowiązkowa, jednak w samej Małopolsce przystępuje do niej co roku ponad 87 proc. szkół. Zestaw pytań, takich samych w całym kraju, przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Koszt przeprowadzenia próbnych egzaminów sięga kilku milionów złotych. Najwięcej pieniędzy pochłania papier i rozesłanie arkuszy po szkołach.

Dyrektorzy szkół i uczniowie cieszą się, że CKE zmieniła zdanie, ale zauważają: marcowy termin próbnej matury to o wiele za późno.- Próba ma uświadomić uczniom braki w wiedzy, które muszą uzupełnić. Dlatego organizowanie jej na miesiąc przed prawdziwą maturą uważam za śmieszne - mówi Stanisław Pietras. I przypomina, że zazwyczaj próbne egzaminy odbywały się jesienią.

Marek Legutko: - Kiedy organizowaliśmy egzaminy jesienią, krytykowano nas, że robimy próbną maturę za wcześnie, bo pytania mogą obejmować tylko dwa lata nauki licealistów.

"Gazeta Wyborcza Kraków", http://www.gazetawyborcza.pl, Olga Szpunar, "Próbna matura pojawia się i znika", 26.09.2007

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl