PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Rewolucja francuska


Rewolucja francuska

2006-07-13


Rewolucja francuska

14 lipca Francja obchodzi święto narodowe. W tym roku mija 217 lat od wybuchu rewolucji francuskiej.

W drugiej połowie XVIII wieku we Francji doszło do wielkich napięć społecznych. Wynikały one z kryzysu finansowego monarchii, ucisku podatkowego i pogłębiającej się niechęci do absolutyzmu oraz przywilejów stanowych. Coraz większą popularność zaczęły też zdobywać idee oświecenia i własna świadomość opinii publicznej. W kraju pojawił się ponadto głód spowodowany bardzo złymi zbiorami w 1788 r.

Wreszcie 14 lipca 1789 r. doszło do wybuchu. Lud paryski zdobył Bastylię, twierdzę będącą symbolem znienawidzonego reżimu. Wkrótce potem doszło do utworzenia monarchii konstytucyjnej (1791), a następnie proklamowania I Republiki (1792), która po okresie terroru i wojen została przekształcona w cesarstwo.

Po 15 lipca 1789 r. Ludwik XVI wycofał wojsko z Paryża, zgodził się na burżuazyjno-mieszczańskie postulaty przebudowy ustroju państwa na monarchię konstytucyjną i na rezultaty paryskiej rewolucji ludowej. Lecz w sierpniu cała Francja znalazła się w ogniu wielkiej rewolty chłopskiej.

Chłopi, stanowiący 80 proc. społeczeństwa, domagali się w szczególności zniesienia przygniatających ich obciążeń feudalnych i obniżenia podatków, by ulżyć nędzy, w jakiej się znajdowali. Odpowiadając na to, Zgromadzenie Narodowe m.in. zniosło podatek, uchwaliło zasadę równości podatkowej i zlikwidowało sprzedawalność urzędów.

Natomiast 26 sierpnia 1789 r. uchwalono Deklarację Praw Człowieka i Obywatela, która stanowiła kres absolutyzmu królewskiego i zrównywała w prawach wszystkie stany. Wprowadzanemu nowemu ustrojowi towarzyszyło hasło: „Wolność, Równość, Braterstwo” – „Liberté, Egalité, Fraternité”. Wywarło ono później przemożny wpływ w całej Europie.

Zapraszamy do przeczytania artykułu historycznego o rewolucji francuskiej, który znajduje się TUTAJ.


Otwarcie Zgromadzenia Stanów Generalnych w Wersalu, 5 maja 1789 r.


Delacroix - "Wolność wiodąca lud na barykady"


Zdobycie Bastylii

Oprac. Ernest Kacperski

SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl