PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Newsy » Rocznica śmierci Czesława Miłosza


Rocznica śmierci Czesława Miłosza

2006-08-14


Rocznica śmierci Czesława Miłosza

Czesław Miłosz, wybitny poeta, pisarz, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla zmarł dwa lata temu w Krakowie w wieku 93 lat.

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejnach na Litwie. Przed wojną studiował prawo w Wilnie. Był czołowym twórcą grupy poetyckiej „Żagary”. Zadebiutował w 1933 r. „Poematem o czasie zastygłym”, za który otrzymał w Wilnie nagrodę im. Filomatów.

Okupację Czesław Miłosz spędził w Warszawie, pracując jako woźny w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Między książkami ukrywał przepisane ręcznie egzemplarze pierwszego zbioru poezji, wydanego w podziemnej Warszawie pod pseudonimem Jan Syruć. We wrześniu 1944 roku biblioteka spłonęła. Poeta wraz z żoną Janiną opuścił Warszawę. Chwilowym azylem stał się Kraków.

Po wojnie pracował jako dyplomata we Francji i w USA. Ale w 1951 r. zerwał z komunistycznym reżimem. Prowadził wykłady na uniwersytecie Berkeley w Kalifornii (literatura słowiańska) i tworzył.

Wydał m.in. tomiki poezji: „Ocalenie” (1945), „Traktat moralny” (1948), „Traktat poetycki” (1957), „Król Popiel i inne wiersze” (1962), „Gucio zaczarowany” (1965), „Miasto bez imienia” (1969), „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada” (1974). Na emigracji napisał też dzieła: „Dolina Issy” i „Rodzinna Europa”.

W październiku 1980 r. Czesław Miłosz otrzymał literacką Nagrodę Nobla za „twórczość, w której z bezkompromisową wnikliwością ujawnia zagrożenia człowieka w świecie pełnym konfliktów”.

Czesław Miłosz był świadkiem największych wydarzeń swojej epoki. Jako sześciolatek oglądał rewolucję rosyjską i upadek caratu. Widział odzyskanie niepodległości Polski i jej ponowną utratę. Na własnej skórze odczuł działanie ideologii totalitarnej. Podczas zimnej wojny, która podzieliła świat na dwa wrogie obozy, znalazł się na niewidzialnej linii frontu między Wschodem a Zachodem, za co musiał zapłacić trzydziestoletnim pobytem na emigracji.

Wisława Szymborska, laureatka Nagrody Nobla, napisała: „Dnia 14 sierpnia 2004 roku, po długim i owocnym życiu dołączył Czesław Miłosz do grona naszych największych poetów, wśród których miał już od dawna miejsce zapewnione”.

Przeczytaj materiał edukacyjny o Czesławie Miłoszu. Kliknij TUTAJ.


SZYBKA ŚCIĄGA








Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

» wiersz o roztargnionej królewnie

» czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

» spotkania z klasykami literatury wsip

» spotkania z klasykami literatury wsip

» życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl